Panik bozukluk ve genelleşmiş anksiyete bozukluğunda olaya bağlı işitsel uyarılma potansiyelleri
  1. Tez No: 40624
  2. Yazar: M. TAYFUN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASLAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
45 ÖZET Bu çalışmada, 29 kontrol, 30 GAB ve 35 adet PB deneğinden oluşan üç grubun işitsel uyarılma potansiyellerinin latans ve amplitüdleri,“oddball iki ton ayrım ödevi”yöntemi kullanılmak yolu ile ölçülmüştür. Bu gruplar birbirleriyle ve çeşitli parametreler ( cinsiyet, ilaç) de gözönüne alınarak karşılaştırılmışlardır.PB grubunda diğer iki gruba göre özellikle N2 ve P3 latanslannda uzama bulundu. GAB grubunda da kontrol grubuna göre Nl latansının daha uzun olduğu saptandı.Bu bulgular literatür bilgileriyle karşılaştırılarak tartışılmıştır. Özellikle PB'un oluşumunda limbik lob yapılarının rol oynayabildiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY In this study, the latency and amplitude of the auditory evoked potentials in three groups comprised of 29 control, 30 GAD and 35 PD subjects have been evaluated using oddball paradigm. The findings have been compared with one another considering various parameteres (sex and medication). A prolongation, especially in the N2 and P3 latency has been observed in PD group in comparison with the other two groups. In GAD group, however, the observed Nl latency was greater than in the control group. There findings have been discussed and compared in the light of the existing literature. We concluded that, given these findings, limbic lobe structures played a role in the occurence of panic disorder.