Properties of pervious concretes including spherical cold-bonded artificial fly ash aggregates
Yuvarlak soğuk bağlı yapay uçucu kül agregaları içeren geçirimli betonların özellikleri
  1. Tez No: 406247
  2. Yazar: ARYAN FAR SHERWANI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. MEHMET GESOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma soğuk bağlama ile üretilen uçucu kül agregasını sürdürülebilir hafif geçirimli beton üretiminde kullanmayı amaçlamaktadır. Yapay uçucu kül hafif agregaları %90 uçucu külün ve %10 portland çimentosunun oda sıcaklğında eğimli kapta soğuk bağlı peletlenmesiyle üretildiler. Bu çalışmada geçirimli betonlar toplam agrega hacminin %0, %25, %50, %75 ve %100'ünün soğuk bağlı uçucu kül agregası ile yer değiştirilmesiyle üretildi. İki farklı beton serisi 0.27 ve 0.32 su çimento oranlarında olmak üzere üretildi. Toplam 10 karışm tasarland. Tek boyutlu doğal ve soğuk bağlı uçucu kül agregaları 12.5 mm'lik elekten geçen ve 8 mm'lik elek üzerinde kalan agregalar olmak beton üretiminde kullanıld. Geçirimli betonlar basınç ve yarmada çekme dayanımları, geçirimlilik karakteri ve aşınma direnci için test edildiler. Deneysel çalışmalarda geçirimli beton karışımlarının kuru yoğunluk ve boşluk miktarları da belirlendi. Ayrıca soğuk bağlı uçucu kül agregasıyla üretilmiş betonların özellikleri GLM-ANOVA isimli istatistiksel teknikle de değerlendirildi. Deneysel sonuçlar soğuk bağlı uçucu kül agregasının kullanımının geçirimli betonun geçirimlilik katsayını önemli ölçüde iyileştirdiğini, mekanik özelliklerini ise düşürdüğünü gösterdi. Ek olarak, sonuçlar tek boyutlu doğal agreganın soğuk bağlı uçucu kül agregası ile yer değiştirilmesinin beton karışımlarının kuru yoğunluğunu azalttığını ve boşluk oranını ise artırdığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
The objective of this paper was to utilize cold-bonded fly ash aggregate in pervious concrete to produce a sustainable lightweight pervious concrete. Artificial lightweight fly ash aggregates were manufactured through the cold-bonding pelletization of 90% fly ash and 10% Portland cement in a tilted pan at an ambient temperature. The pervious concrete in this study was manufactured by the replacing the single sized natural aggregate with single sized cold-bonded fly ash aggregate at five replacement levels of 0, 25, 50, 75, and 100% by total aggregate volume. Two different concrete series were produced at two water-to-cement ratio 0.27 and 0.32. Totally, 10 pervious concrete were produced in this study. The single sized natural and cold-bonded fly ash aggregates were the aggregate passing from 12.5-mm sieve and retaining on 8-mm sieve. The pervious concretes were tested for the compressive and splitting tensile strengths, permeability characteristics and abrasion resistance. Moreover, the dry density and void contents of the pervious concrete mixtures were determined during the experimental study. Besides, the properties of pervious concrete produced with cold-bonded fly ash aggregate were also assessed by statistical technique that is GLM-ANOVA. The experimental results indicated that the use of cold-bonded fly ash aggregate significantly enhanced the permeability coefficient of the pervious concrete while it decreased the mechanical properties of the pervious concrete. In addition, the results indicated that replacing the single sized natural aggregate with artificial cold-bonded lightweight fly ash aggregate decreased the dry density of the concrete mixtures and increased the void content.