STEEL-CONCRETE BOND STRENGTH OF SELF- COMPACTING CONCRETES PARTIALLY INCLUDING ARTIFICIAL FLY ASH AGGREGATES
KISMİ UÇU KÜL SUNİ AGREGALARI İÇEREN KENDİLİĞİNDEN YERLEŞEN BETONUN ÇELİK- BETON ADERANS MUKAVEMETİ
  1. Tez No: 406248
  2. Yazar: NADHİM ABDULWAHID HAMAH SOR
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. MEHMET GESOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu deneysel çalışmanın amacı doğal agreganın hafif agrega ile yer değiştirildiği kendiliğinden yerleşen betonlar ve çelik donatı çubuğu arasında ki aderansı çekme testi yöntemiyle incelemektir. Hafif agregalar %90 uçucu külün ve %10 portland çimentosunun çevresel sıcaklıkta eğimli kapta soğuk bağlı peletlenmesiyle üretildi. Kendiliğinden yerleşen hafif betonlar 550 kg/m3'lük sabit bağlayıcı miktarıyla ve 0.32 su-bağlayıcı oranında üretildiler. Bu karışım tasarımında, toplam agrega hacmi %50 ince ve %50 kaba olacak şekilde belirlendi. Bu çalışmada üç farklı kendiliğinden yerleşen hafif beton serisi tasarlandı. Birinci seride doğal ince agrega hafif ince agrega ile %0, %20, %40, %60, %80, ve %100 oranlarında yer değiştirilirken, ikinci seride ise doğal kaba agrega aynı oranlarda hafif kaba agrega ile değiştirildi. Üçünü kendiliğinden yerleşen beton serisi ise birinci ve ikinci serilerin karışımıydı, yani doğal ince ve kaba agregalar hafif ince ve agrega ile aynı oranlarda yer değiştirildi. Toplamda 17 kendiliğinden yerleşen beton karışımı tasarlandı ve döküldü. Basınç, yarmada çekme ve aderans dayanımları 28. günde incelendi. Deneysel sonuçlar hafif agregaların miktarının artırılmasının bahsedilen özelliklerde düzenli bir azalış ile sonuçlandığını gösterdi. Hafif agrega kullanımın bu özellikler üzerinde etkisinin deneysel olarak incelenmesine ek olarak, hafif agrega yer değiştirme seviyesinin ve tipinin etkisi iki yönlü ANOVA ile istatistiksel olarak da değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirme kendiliğinden yerleşen hafif betonun bu özelikleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this experimental study is to investigate the adherence between reinforcing steel bar and self-compacting concretes in which normal aggregate was replaced with lightweight aggregate in terms of bond strength with pull out test method. Lightweight aggregates were produced by cold bonding pelletization of 90% fly ash and 10% Portland cement by weight in a tilted revolving pan at an ambient temperature. The self-compacting lightweight concretes were produced with constant binder content of 550 kg/m3 and at a water-to-binder ratio of 0.32. 20% of Portland cement was replaced with fly ash by weight. In the mix design, the total aggregate volume was designated as 50% fine and 50% coarse aggregates by volume. Three different self-compacting lightweight concrete series were designed in this study. In the first series, the natural fine aggregate was replaced with the lightweight fine aggregate at the contents of 0, 20, 40, 60, 80, and 100% while in the second series, the natural coarse aggregate was substituted with the lightweight coarse aggregate at the same contents with first series. The third self-compacting concrete series was the combination of the first and second series, namely both natural fine and coarse aggregates were replaced with the lightweight fine and coarse aggregates at the replacement levels of first and second series. Totally 17 self-compacting concrete mixtures were designed and produced. The compressive, splitting tensile and bond strength of the concretes were investigated at the age 28 days. The experimental results indicated that increasing the lightweight aggregate content resulted in systematical decreasing in the aforementioned properties. In addition to experimental investigation on the effect of lightweight aggregate utilization on such properties of concretes, the influence of the lightweight aggregate replacement level and its type was statistically evaluated by using two-way analysis of variance (ANOVA) technique. The statistical evaluation revealed that both aggregate content and its type had remarkable effect on such properties of the self-compacting lightweight concrete.