Farklı agrega ve mineral katkı türlerinin geçirimli geopolimer beton özelliklerine etkisi
The effect of different aggregate and mineral admixtures types on pervious geopolymer concrete properties
  1. Tez No: 916418
  2. Yazar: NİMET UZUNÇARŞILI HAYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET RAİF BOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı agrega ve mineral katkı türlerinin geçirimli geopolimer betonların özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmada, kırmataş agrega (KA), doğal agrega (DA) ve geri dönüştürülmüş beton agregası (GDBA) olmak üzere üç farklı agrega türü kullanılmış; mineral katkı olarak ise uçucu kül (UK), yüksek fırın cürufu (YFC) ve %50 UK - %50 YFC karışımı kullanılarak çeşitli geçirimli geopolimer beton serileri üretilmiştir. Üretilen beton serileri, etüv ve hava kürleri olmak üzere iki farklı kürleme yöntemine tabi tutulmuştur. Beton numuneleri, 100x100x100 mm küp ve 100x200 mm silindir şeklinde üretilmiştir. Üretilen geçirimli geopolimer beton serileri üzerinde birim hacim ağırlık, toplam boşluk oranı, sabit seviyeli geçirimlilik deneyi, su emme, basınç dayanımı ve yarmada çekme dayanımı gibi deneyler uygulanmıştır. Deneyler sonucunda farklı agrega ve mineral katkı türleri ile kürleme yöntemlerinin geçirimli geopolimer betonların performansı üzerinde önemli etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Kırmataş agregasının mekanik özellikler üzerindeki etkisinin, doğal ve geri dönüştürülmüş beton agregasına kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Kür koşulları açısından, etüv kürünün basınç dayanımını artırdığı tespit edilmiştir. Mineral katkılar içinde ise yüksek fırın cürufu, mekanik dayanım açısından en iyi performansı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of different aggregate and mineral admixture types on the properties of permeable geopolymer concrete were investigated. Three different types of aggregates were used in the study: crushed stone aggregate (CA), natural aggregate (NA), and recycled concrete aggregate (RCA). As mineral admixtures, fly ash (FA), ground granulated blast furnace slag (GGBFS), and a 50% FA - 50% GGBFS mixture were utilized to produce various permeable geopolymer concrete series. The produced concrete series were subjected to two different curing methods: oven curing and air curing. Concrete specimens were prepared in 100x100x100 mm cubes and 100x200 mm cylinders. Several tests were conducted on the produced permeable geopolymer concrete series, including unit weight, total void ratio, constant head permeability test, water absorption, compressive strength, and splitting tensile strength tests. The experimental results revealed that different aggregate and mineral admixture types and curing methods significantly affected the performance of permeable geopolymer concretes. Crushed stone aggregate positively impacted mechanical properties compared to natural and recycled concrete aggregates. Regarding curing conditions, oven curing was found to enhance compressive strength. Ground granulated blast furnace slag demonstrated the best mechanical strength performance among the mineral admixtures.