Agis applications in airport planning and design
Havaalanı planlama ve tasarım ın agıs uygulamaları
- Tez No: 406252
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF KAĞAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) havalimanlarının kaplama durumları hakkında görsel bilgilendirme sunabilen ve güçlü çözümleme araçları içeren bir yöntemdir. CBS ile kaplama hakkında detaylı bilgilerin doğru biçimde toplanması mümkün olabilmektedir. Bu çalışmanın amaçlarından birisi de, Erbil Havalimanın planlama ve tasarımı, kaplama yönetimi için CBS yönteminin temel ilkelerini ve yöntemlerini kullanmaktır. Mevcut coğrafı varlıkların CBS ile düzenlenmesi için öncelikle , verlıklar özelliklerine göre katmanlara ayrılmıştır. Ardından coğrafi veritabanın da kurgulandıktan sonra, CBS yazılımları kullanarak havalimanı ile ilgili haritalama, sorgulama ve tema haritaları oluşturulmuştur. CBS yönteminin havalimanında kullanılması (HCBS) hem yer hem hava operasyonlarında büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu çalışma HCBS'in sadece yer işletmesi kısmıyla ilgilenmektedir. Çalışmada kullanılan HCBS ile Erbil Havalimanındaki tüm bina ve kaplama envanteri coğrafi veri olarak bilgisayara girilmiştir. Sayısallaştırılan her bir veri farklı katmanlarda, ilgili yapıya ait kapsamlı bilgiler içermektedir. Ayrıca sayısal haritalar kullanılarak , mevcut uçak yaklaşma yörüngelerinin yarattığı hava kirliliğinin haritası çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
GIS can provide the airport management staff with visual pavement information and powerful analysis tool. Mean while, the spatial information managed by GIS can ensure the accumulation of valid attribute data of airport pavement. Based on the principle and general implementation process of GIS and the characteristics of airport pavement management, this thesis describes the implementation process of GIS for Erbil Airport planning and design. To organize the spatial entities effectively, some layers are set according to the characteristics of spatial entities. The spatial database is established, and then the function design of GIS software is presented including map exploring, map locating, spatial query, rendering style of map and output of map. Airports are finding an integrated geographic information system (AGIS) can help them to better manage both air-side and ground-side operations; in this thesis the section on the ground was the case study, Representative the AGIS in building infrastructure layers of Erbil international airport buildings and pavements. The results were a map includes multi layers; each layer has information that contains a comprehensive database. Even more the digital library for Erbil International Airport involves general information about aircraft noise pollution and studying its effect on the surrounding area of the flight track generating a noise pollution map.