Geographic information system applications for urban planning of Şenyuva-Aktepe section of Esenboğa Airport Protocol highway
Esenboğa Havaalanı Yolu üzerinde Şenyuva-Aktepe bölgesindeki kent planlaması için coğrafi bilgi sistemleri uygulamaları
- Tez No: 75918
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ESENBOĞA HAVAALANI YOLU ÜZERİNDE ŞENYUVA-AKTEPE BÖLGESİNDEKİ KENT PLANLAMASI İÇİN COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ UYGULAMALARI SARIKAYA, Bülent Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Yardımcı Doçent Dr. Bahattin COŞKUN Yardımcı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Kamil EREN Aralık 1998, 129 Sayfa Son yıllarda Ankara'da kent planlaması ndaki problemler açıkça artmakta ve bu konuda otoriteleri güç duruma düşürmektedir. Şenyuva- Aktepe Bölgesi bir gecekondu yerleşim alanı olup Ankara' nın kuzey yakasındadır.“Protokol Yolu”adı verilen kesim ise Ankara ile Esenboğa Havalimanı arasında bağlantıyı sağlayan ve Şenyuva-Aktepe gecekondu bölgesinin hemen yanından geçen yoldur. Bu yoldan görünen gecekondu yerleşimi çirkin bir görüntü arz etmektedir. Bu alanı geliştirmek için Ankara Büyükşehir Belediyesince bir imar planı yapılmış ancak bu zamana kadar herhangi bir uygulama olmamıştır. Bu çalışmada gecekondu yerleşimini yeniden tasarlamak ve geliştirmek için Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılmıştır. Bu çalışmadakent planlama kriterleri kullanılmış ve bir kamulaştırma modülü CBS ortamı içinde yaratılmıştır. Çalışmanın bütününde, yeni yerleşim biriminin yaratılmasında kullanılacak analizler ve arazi uygunluğu sorgulamaları yapılmıştır. Bunun için 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununu esas alan“Kamulaştırma Modülü”ve“Gecekondu Bölgeleri Geliştirme Analizi”(GBGA) uygulanmıştır. Çalışmanın son bölümünde yeni imar planı yapılmıştır. Yeni yerleşimin yaratılmasında kamulaştırma modülü ve GBGA analizden faydalanılmış ve ayrıca bu esnada yeni yerleşimin maliyet analizi yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), Şenyuva- Aktepe Bölgesi, Protokol Yolu, Kamulaştırma Modülü, Gecekondu Bölgeleri Geliştirme Analizi (GBGA) VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS APPLICATIONS FOR URBAN PLANNING OF ŞENYUVA-AKTEPE SECTION OF ESENBO?A AIRPORT PROTOCOL HIGHWAY SARIKAYA, Bülent M.Sc. Department of Civil Engineering Supervisor :Assist. Prof. Dr. Bahattin COŞKUN Co-Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Kamil EREN December 1998, 129 pages In recent years city planning problems in Ankara are growing and challenging the planning authorities. Şenyuva-Aktepe Region is a squatter settlement area, which is located in the northern part of Ankara. This unplanned area appears unpleasant from the Protocol highway which is going through Ankara and Esenboğa Airport because of the squatter settlement. For that reason, this area must be improved as soon as possible. To improve this section, a zoning plan was carried out by Ankara Greater Municipality, but it has not been applied yet. In this study, Geographic Information Systems (GIS) is used to re-design for developing this squatter settlement area. In addition, threshold analysis are used, and an expropriation module is created by using GIS media. iiiEstablished forms of analysis and site suitability model that is named as“Development Analysis Squatter Settlement”(DASS) are used to create a new settlement plan in this region. An expropriation module is prepared and used by taking the Expropriation Law, clause 2942, as a basis. At the last stage of the study a new zoning plan (new settlement) is done. During planning of the new settlement using expropriation module and DASS model, cost analysis for the new settlement of the Şenyuva- Aktepe Region is also performed. Key Words : Geographic Information Systems (GIS), Şenyuva- Aktepe Region, Protocol Highway, Expropriation Module, Development Analysis Squatter Settlement (DASS) IV