Evaluation of pedestrian traffic safety and level of service on Duhok urban road network
Duhok kent yolu ağı yaya güvenliği ve hizmet düzeyi değerlendirmesi
  1. Tez No: 406255
  2. Yazar: ASHUR SARGON ESKRYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF KAĞAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada, Duhok kentindeki yaya davranışları araştırılmış, incelenmiş ve gözlemler yapılarak modellenmiştir. Bu amaçla kent, Merkezi İş Bölgeleri (MİB) ve banliyö olmak üzere iki bölgeye ayrılmıştır. Her bölge için on adet gözlem noktası belirlenmiştir. Toplam yirmi gözlem noktasında, yaya davranışlarını ile ilgili veriler, video kayıt yöntemiyle elde elde edilmiştir. yaya geçitleri ve yürüyüş yaptıkları kaldırımlar olmak üzere iki tür fiziksel alanda gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yaya geçitlerindeki parametreler yaya akımı, alan, hız ve cinsiyet olarak seçilmiştir. Yürüyüş yolu için, yürüme hızı, cinsiyet, yoğunluk ve akım olarak alınmıştır. Yaya güvenliği de çalışmaya dahil edilmesi amacıyla yayaların ve taşıtların çakıştığı noktalardaki trafik kaza istatistikleri çalışmaya dahil edilmiştir. Taşıtların zaman anlamlı hız değerleri ile yayaların yaya geçidinde geçiş için bekleme zamanları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışma sonunda bulunan ilginç sonuçlardan birisi, Duhok kentine ait yaya güvenliği ile ilgilidir. Bin taşıt başına düşen çakışma oranıyla kazalar arasındaki ilişkidir. MİB ve banliyölerde, yayaların yaya kaldırımında geçişi için kabul veya ret aralığı 3 ile 3.5 saniye arasında bulunmuştur. Gecikme değeri de her iki bölge için bu aralıklara benzer şekilde 3 ile 3.5 saniye arasında gözlenmiştir. İstatistik olarak ilgili modellerin geçerliliği ve iç-ilişkisi detaylıca tanımlanmış ve artışılmıştır. Bu çalışma sonucunda gelecekte Dohuk şehrinin planlanması ve gelişimine dair karar vericiler için yaya geçitleri için hangi tip kontrol araçlarının kullanılması gerektiğine dair bir çözüm ortaya konmuştur. Ayrıca gelecek çalışmalarda çoğunluğu korumasız yayalar için çalışmanın devamı ve geliştirilmesi için bazı tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, pedestrian behavior on Duhok City investigated, evaluated, and completely empirically analyzed. The urban study area was divided into CBD and sub-urban areas, ten locations for the former, and other ten locations for the latter given on a city modern GIS map. A lot of data related to pedestrian behavior was compiled by a video filming, Pedestrian behavior was studied and analyzed locations were, Crosswalk parameters included, pedestrian unit flow, space, speed, density, gender……etc. Sidewalk parameters included, walking speed, gender, density, and unit flows… etc. Gap distribution among pedestrians and vehicular traffic is analyzed completely related to acceptance, and rejection with gap size as an independent variable on both CBD, and sub-urban crossings are correlated. Safety was introduced too, by compiling data about traffic conflicts with vehicles. And vehicles spot speed data are correlated with the pedestrian waiting time on curbstone collected from both sides of the crossing streets. Results concluded are mostly related to pedestrian safety found that, in Duhok City sub-urban area, conflict rate/1000 vehicles is best describing the accident behavior with accidents. Gaps accepted, or rejected by pedestrians, are rounding to about (3.0-3.5) sec. on CBD crosswalks, meanwhile the same value is obtained on sub-urban crossing locations. Lags are found to have the same previous values in CBD, and sub-urban crossings sections. A formal solution to select the type of control for each crossing included in this study is proposed for decision makers and future development plans of the Duhok City. Some recommendations are given for further research and development.