Pv,rüzgar türbini ve batarya içeren hibrid enerji sistemlerinde iyileştirilmiş optimal ölçeklendirme
İmproved optimal scaling on the hybrid energy systems which containing pv, wind turbine and batteries
  1. Tez No: 406277
  2. Yazar: GÜNEŞ GÜRSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Teknolojinin son yıllarda her alanda büyük bir hızla gelişmesi enerjiye olan ihtiyacı her gün daha fazla artırmıştır. Artan enerji ihtiyacını karşılarken çevreye zarar vermemek dünyamız açısından çok önem kazanmıştır. Bunun için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması oldukça önem kazanmıştır. Ancak yenilenebilir enerji kaynaklarının sürekli olmayan bir yapıda olmaları güvenilirliğinin az olmasına sebebiyet vermiştir. Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisinin bu süreksizliği hibrit bir şekilde kullanılarak tolere edilmeye çalışılmıştır. Hibrit enerji sistemlerinin bu çıkış noktasının ardından rüzgar enerjisinden ve güneş enerjisinden ne oranda faydalanılacağı gündeme gelmiştir. Böylelikle bir hibrit sistemde PV, rüzgar türbini ve batarya boyutlarının en az ve en ekonomik şekilde dizayn edilmesi önem kazanmıştır. Hibrit üretim sisteminin boyutlandırılması için Teksas bölgesi seçilmiş ve buradaki meteoroloji istasyonundan rüzgar hızı, ışınım şiddeti ve sıcaklık verileri alınmıştır. Alınan tüm veriler düzenlenerek direkt olarak faydalı enerjiye dönüşebilecek veriler hesaplanmıştır. Bulunan bu değerler üzerinden matlab yardımıyla optimizasyon yapılmış ve analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the need for energy has increased more as a result of rapid development in all fields of technology. While fulfilling energy needs, not to damage the environment has become very important for our world. Use of renewable energy sources has gained importance for it. However, the lack of continuity of renewable energy sources lead to increase the reliability. This discontinuity of solar and wind energy has been tried to be tolerated by using a hybrid form. Following the use of hybrid energy systems for this purpose to become a current issue what extent will be benefit from wind and solar energy. Thus, it has gained importance the designing of wind turbine, PV and battery effectively. And it provides to people minimum cost and maximum performance. A meteorology station has selected to design of hybrid system in Texas where wind speed, solar radiation and temperature datas were taken. All datas were classificated and which can be converted in to useful energy were calculated. We used these values which calculated after that hybrid system was optimized and analyzed.