İstanbul'a su temin eden baraj ve göllerin su seviyesinin izlenmesi
Monitoring of dam's and lake's water levels i̇n where water supply of Istanbul
- Tez No: 406286
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Su sıkıntısı İstanbul'un önemli problemlerinden biridir. Bu problemi çözmek için İstanbul'a su temin eden baraj ve göllerin su seviyesinin dönemsel olarak belirlenmesi önemlidir. Su sıkıntısı yaşanan dönemlerdeki su seviyelerinin incelenmeli ve gelecekte olabilecek su sıkıntılarına çözüm aranmalıdır. Bu tez çalışmasında İstanbul'daki mevcut baraj ve göllerin depoladıkları su miktarını belirlemeye yönelik incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The water issue is one of Istanbul's major problems. İt is important that periodical determination the water level of the dams and lakes which supplies water to Istanbul for solving this problem. The water levels should be determined when being a water problem, and the solutions should been seek for the water issue in the future. In this thesis, it is made an examination to determine the amount of water stored by existing dams and lakes in Istanbul.