Kobalt seçici sensörün akış enjeksiyon analiz sistemlerinde kullanımının araştırılması ve iskemi modifiye albümin (ima) tayini için uygulanması
Investigation of cobalt selective sensor on usage of fia system and applied for assingment of ischemia modified albumin (ima)
- Tez No: 406289
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM IŞILDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İskemi, arterlerin kasılması veya tıkanması sonucu arterin beslediği bölgeye oksijen yetersizliğine sebep olan yetersiz kan sağlanması olarak tanımlanır Miyokardiyal iskeminin tanısında EKG bulguları yanında CK-MB, kardiyak troponinlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kardiyak iskemi veya kalp krizi tanısında kullanılan bu testler, AKS'nin hızlı tanı ve erken tedavisi için yetersiz kalmaktadır. İskemi meydana geldiğinde gerekli teşhis yapılamadığı durumlarda miyokard hasar görerek nekroz oluşmakta ve kalp krizi olarak adlandırılan durum meydana gelmektedir. Iskeminin teşhisi sırasında kan akımının reperfüzyonun sağlanması miyokard infarktüs oluşumuna engel olması açısında oldukça hayati bir önemi vardır. İMA serumda dakikalar içerisinde salınması ve pik değerine saatler içerisinde ulaşması nedeniyle diğer belirteçlere göre oldukça önemlidir. Bu sebeple tez çalışmamızda, İMA'nın tayini için 5-amino-3 metilisothizolehidroklorit iyonofor ile kaplanmış mikro büyüklükte katı kontak kobalt (II) iyon seçici sensör geliştirildi. Sabit ve akış ortamında yapılan ölçümlere göre kobalt sensörün potansiyel eğimi 30 ± 0,445 mV olarak ölçülmüştür. Doğrusal ölçüm yapabildiği 10-5 M ile 10-1M aralığında ki Co(NO3)2 çözeltisinde sabit ve hareketli ortam ölçümlerine göre sensörün tekrarlanabilirliği 10-5 M ile 10-1 M arasında olduğu tespit edildi. Kobalt (II) sensör, bovine serum albümin artan miktarlarına karşı artan pik alanı elde etmemize imkân sağladı. Sensör ile yapılan insan serum testlerine göre İMA teşhisi konulan kişilerin albüminlerin de meydana gelen hasar nedeni ile kobalt iyonuna bağlanma kabiliyetini azalmakta ve bu durumda taşıyıcı fazın derişimini çok az bir oranda azalmasına sebep oldu. Sağlıklı kişilerin albüminlerinde ise kobalt iyonuna bağlanma yeteneği yüksek olması sebebi ile taşıyıcı fazın derişiminde ciddi bir azalma meydana gelmektedir. Bu sonuçlara göre ortama İMA enjekte edildiğinde pik alanı ortalama 2,053 birim alan iken Sağlıklı Albümin enjekte edildiğinde pik alanı negatif yönde ortalama 5,643 birim alan olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Ischemica is defined as inadequate blood supply causing lack of oxygen to the area which arter feeds as a result of spasm or occlusion of arteries. In addition to ECG findings, CK-MB, cardiac troponins is also widely used to diagnosis of myocardial ischemia. These tests used in diagnosis of cardiac ischemia or heart attack are inadequate in order to early diagnosis and treatment of ACS. In case of undiagnosedischemia, myocardium is damaged leading to necrosis and heart attack is seen. In case of diagnosis of ischemia, providing reperfusion of blood stream is extremely important in order to prevent miyocardial infatctus (MI). IMA is most important indicator because of it is released in plasma within a minute and is reached to peak level at hours. For this reason, micro scale solid-state cobalt sensor with coated of 5-amino-3 metilisothizolehidrocloride ionofor was developed in our thesis study. The slope of the electrical potential was measured as 30 ± 0,445 mV according to measurements at the stationary and flow environment. Repeatability of the cobalt selective sensor is detected in Co(NO3)2 solution between 10-1M and 10-5M concentration. Cobalt (II) sensor provides increase in peak area associated with increase in bovine serum albumin. According to the human serum albumin test with cobalt selective sensor, person who is diagnosed IMA at his/her albumin which is damaged that is caused to reduce for binding capacity to the metal ion such as cobalt (II). Under this condition this type of damage at the human albumin is caused decrease in mobile phase concentration as slightly ratio. Person who has normal and healthy human serum albumin which is caused to increase for its binding capacity to the metal ion such as cobalt (II) ion so that cobalt concentration is decreased as high level in the mobile phase that is detect high peak area and height than the ischemia modified albumin. According with these result, peak area is detected as 2,053 unit area for IMA and peak area is detected 5,643 unit area for normal albumin.