Classification of VOC vapors using machine learning algorithms
Uçucu organik bileşen buharlarının makine öğrenmesi algoritmaları ile sınıflandırılması
- Tez No: 755924
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTTALİP ÖZAVŞAR, PROF. DR. AHMET ALTINDAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde, kobalt ftalosiyanin (CoPc) ince filminin, konsantrasyonları 50 ile 450 ppm arasında değişen altı farklı uçucu organik bileşen (UOB) buharlarını (metanol, etanol, bütanol, izopropil alkol, aseton ve amonyak) algılama özellikleri incelenmiştir. UOB buharları ile CoPc yüzeyi arasındaki etkileşimin seçici olmadığı gözlemlenmiştir. Bu bağlamda seçiciliği zayıf olan mevcut sensörün makine öğrenmesi algoritmaları kullanılarak daha iyi algılama kabiliyetine sahip daha verimli bir sensöre dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Öznitelik olarak, kararlı durum bölgesinden alınan 10 saniyelik yanıtlar herhangi bir ek işleme tekniği olmadan kullanılmıştır. Sınıflandırma algoritmaları arasında K-En Yakın Komşu (KNN) ve Torbalı Ağaç algoritmaları %95'in üzerinde en yüksek doğruluğa ulaşmıştır. Bu özniteliğin performansı aynı zamanda maksimum değer, integral ve türev gibi geleneksel gaz sensörü tepki öznitelikleriyle de karşılaştırılmıştır. Sonuçlar kararlı durum bölgesinden alınan 10 saniyelik yanıtlara dayalı özelliğin, geleneksel özelliklere dayalı olanlardan çok daha iyi olduğunu göstermektedir. Bu çalışma sonucunda en iyi doğruluk KNN yöntemi ile %96,7 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the sensing properties of a cobalt phthalocyanine (CoPc) thin film at six different volatile organic compound (VOC) vapors (methanol, ethanol, butanol, isopropyl alcohol, acetone, and ammonia) concentrations from 50 to 450 ppm are investigated. It is observed that the interaction between the VOC vapors and the CoPc surface is not selective. In this sense, it is aimed that using machine learning algorithms the present sensor, which is poorly selective, can be transformed into a more efficient one with better detection ability. As a feature, 10 seconds of responses taken from the steady state region are used without any additional processing technique. Among classification algorithms, K-Nearest Neighbor (KNN) and Bagged Tree reach the highest accuracy of more than 95%. The performance of this feature is also compared with the traditional gas sensor response features such as maximum value,integral and derivative. Results indicate that the feature based on 10 seconds of responses taken from the steady state region is much better than those based on the traditional features. The best accuracy at the end of this study is obtained as 96.7% with KNN method.