H2S'ten hidrojen üretimi amacıyla perovskit katalizörlerin geliştirilmesi
Development of perovskite catalysts for hydrogen production from H2S
- Tez No: 406292
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SEMA BAYKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Doğal oluşumunun yanısıra, endüstriyel yan ürün olarak yüksek miktarlarda üretilen hidrojen sülfür (H2S) gazının oldukça toksik ve korozif özellikler taşıması sebebiyle yok edilmesi gerekmektedir. Hidrojen sülfür, hidrojen ve kükürde parçalanarak, ekonomik değere sahip iki adet ürünün elde edilmesiyle birlikte, canlı sağlığı ve çevreye karşı olan zararları da en aza indirilebilir. Hidrojen sülfür'den hidrojen ve kükürt üretebilmek bakımından literatürde yer alan yöntemlerden en kolay uygulanabilir olanı, doğrudan termal dekompozisyondur. Hidrojen veriminin arttırılması ve gerekli dekompozisyon sıcaklığının düşürülmesi amacıyla termal dekompozisyon reaksiyonunda kullanılmak üzere, perovskit oksit katalizörler sentezlenmiş ve ilk kez denenmiştir. En yüksek hidrojen sülfür dönüşümünü sağlayan katalizörler, LaCrO3 ve La0.9Sr0.1Cr0.25Co0.75O3 olarak bulunmuştur. Literatürde yer alan çeşitli metal sülfür katalizörlerinin termal dekompozisyon sonuçları ile karşılaştırıldığında, perovskit oksitler daha iyi sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
Hydrogen sulfide (H2S) gas is produced in large quantities industrially as a byproduct and it is also available in nature and it has to be disposed of due to its considerable toxic and corrosive properties. In addition to obtaining two economically valuable products namely, hydrogen and sulfur by means of decomposition of hydrogen sulfide, damages against human health and the environment arising from hydrogen sulfide could be minimized. Direct thermal decomposition is the simplest route in comparison with the other methods found in literature in terms of applicability for hydrogen and sulfur production from H2S. In the present study, perovskite oxide catalysts were manufactured and they were tested for the first time in thermal decomposition of H2S in order to enhance hydrogen yield and to decrease required decomposition temperature. The perovskite catalysts; LaCrO3 and La0.9Sr0.1Cr0.25Co0.75O3 provided the highest conversion of hydrogen sulfide. When compared, perovskite oxides produce better results than several metal sulfide catalysts reported in literature for thermal decomposition of H2S.