Yalıtım içerikli boyada parametrelerin incelenmesi
Investigation of parameters at insulated paint
- Tez No: 406291
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ SARAÇ, DR. NİL ACARALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yapılan çalışmada, su bazlı iç cephe inşaat boyasına pomza, zeolit minerali ve fındık kabuğu ilave edilerek ısı yalıtımına etkisi incelenmiştir. Su bazlı boyanın % 0.3 (w/w)' ü miktarına karşılık gelecek şekilde hidrofobik malzeme su bazlı boya içeriğine katılmıştır. Çalışmada pomza, zeolit ve fındık kabuğu kırıcılarda ve öğütücülerde 200 µm boyutuna getirilmiştir. Su bazlı boyanın ağırlıkça % 0-6 (w/w)' sı olacak şekilde, farklı oranlardaki pomza, zeolit ve fındık kabuğu su bazlı boyaya ilave edilmiştir. Denemelerde Taguchi deneysel tasarım metodu kullanılmıştır. Denemeler üç düzeyde üç parametre seçilerek L-9 ortogonal diziye göre hazırlanmıştır. Dokuz farklı içerikteki boya numuneleri ve maksimum fındık kabuğu içeren bir numune olmak üzere toplam on numune testlere tabi tutulmuştur. Hazırlanan boya karışımları 26x26cm2' lik özel hazırlanmış alüminyum plakalara uygulanmıştır. Boya uygulanmış plakaların, özel tasarlanmış ısıl iletkenlik cihazında ısıl iletkenlik katsayısı ölçümleri alınmıştır. Isıl iletkenlik ölçüm sonuçlarından yararlanılarak on farklı numune için yalıtım yüzdeleri bulunmuştur. Parametreler içinde en iyi % 23,20 oranına kadar yalıtımın sağlandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of zeolite, nutshell and pumice were investigated on heat isolation by adding this materials into water based paints. Hydrophobic materials were added to paint content at the rate of 0.3% in terms of water based paint (w/w). This materials were formed to the 200 µm by crushers and grinders. Pumice, zeolite and nutshell was added to water-based paints at the rate of 0-6% in terms of water based paint (w/w) in different rates. Taguchi Method was used in experiments. Samples were prepared according to Taguchi L-9 orthogonal array by choosing three parameters and three levels. Total ten paint samples, including nine different rates of paints and maximum nutshell, were prepared and and tested. The samples prepared were applied on 26x26cm2 specially prepared aluminium plates. These plates's thermal conductivity coefficients were taken at thermal conductivity device that specially designed. The results of thermal conductivity measurement, the percent rates of insulation have been found at 10 different experiments. The optimum insulation rate was observed as 23.20%.