Çevik süreç ile model yönelimli yazılım geliştirme
Model dri̇ven software development with agile process
  1. Tez No: 406332
  2. Yazar: GÜRKAN ALPASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KALIPSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çevik geliştirme yöntemi, klasik geliştirme yönteminin dezavantajlarını gidermek üzerine ortaya çıkmış bir yöntemdir. Çevik geliştirme yöntemini geliştirerek model tabanlı yapı ile birleştirmenin, yazılım başarısını arttıracağı düşünülmektedir. Bu amaç ile literatürde son yıllarda bu iki yöntemi birleştiren birkaç yöntem önerilmiştir. Bu tez çalışmasında çevik süreç ile model tabanlı geliştirme yöntemleri incelenmiş; web uygulamalarında kullanılmak üzere literatüre yeni bir yaklaşım kazandırılmıştır. Bu yaklaşım, üniversitemizin yazılım mühendisliği dersinde öğrenci projeleri üzerinde, öğrenci grupları ile birlikte çalışılarak denenmiş; elde edilen sonuçlar değerlendirilip, uygulanabilirliği ve avantajları sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Agile development is a method that is produced in order to eliminate the disadvantages of the classical development method. Developing the agile method and combining it with the model-driven method is thought to increase the software achievement. For this purpose, some methodologies combining these two methods are suggested. In this thesis, the agile model-driven methodologies in literature are explored and a new approach for using the web applications is developed. This approach is implemented with the student projects in ''Software Engineering'' class in our university and the results are evaluated.