An Object oriented case tool for instructional design
Eğitimsel tasarım için bir nesne tabanlı araç takımı
- Tez No: 95872
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ORHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu araştırmada eğitim tasarımcılarının eğitim materyalleri hazırlayacağı, öğretmenlerin bu materyalleri öğrencilerine özgü düzenleyecekleri ve daha sonra öğrencilere sunabilecekleri bir yazarlık aracının gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Araç takımı geliştirilmeden önce mevcut yazarlık araçları araştırılmış ve onların iyi ve kötü yanlan değerlendirilerek öğrencilerin ve öğretmenlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir programın ortaya çıkmasına çalışılmıştır. Bu araç geliştirilirken tüm süreç boyunca değişik aşamalarda gerekli olan yazılım geliştirme kurallarına uyulmuştur. Bu tez kapsamında kullanılan yazılım metotları da teorik olarak anlatılmıştır. Bu ürün geliştirilirken yazılım süreç modellerinden spiral model kullanılmıştır. İkinci bölümde farklı yazılım süreç modelleri ve bunların hangi şartlarda kullanılabilecekleri açıklanmıştır. Bu araç, nesne yönelimli tasarım teknikleri ile Java programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir. Nesne yönelimli tasarım konusunda çalışmış olan birçok bilim adamı kendi notasyonlarını yaratmışlardır ve uzun bir süre nesne yönelimli yazılım geliştirmek isteyen kişiler kendilerine en yakın olan notasyonu kullanmışlardır. Bu notasyon karmaşasını engellemek ve nesne yönelimli tasarım dünyasında bir standart oluşturmak amacıyla“Unified Modeling Language”isimli ortak bir notasyon oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde nesne-yönelimli yazılım geliştirme, UML ve içerdiğidiyagramlar ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Araç takımının geliştirilmesinde de UML kullanılmıştır. Benim bu projedeki görevim programın kullanıcı arayüzünü ve iş akışının gerçekleştirilmesidir. Kullanıcı ara yüzünün tasarımı belirli kurallar çerçevesinde yapılmalıdır. Bu kurallar dördüncü bölümde açıklanmıştır. Bu proje tasarlanırken, bir çok araç incelenmiştir. Beşinci bölümde bu yazarlık araçları tanımlanmış ve önemli özellikleri karşılaştırılmıştır. Son olarak, altıncı bölümde geliştirilen sistemin gereksinme nedenleri ve detaylı analizi ile ilgili bilgiler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our main aim in this research was to develop an authoring tool for instructional designers prepare a courseware and the teachers arrange it specific to his students and which is then presented to the student. Before developing the toolbox, existing authoring tools were investigated and their positive and negative aspects were evaluated. At the end we tried to provide a program that responses to the requirements of the students and the teachers. During the development of this software, we tried to adopt sound software development methodologies. We have used the spiral model as the software production process model during the development of this product. In the second chapter different software production process models and the circumstances in which they can be used are explained. Information about object-oriented software development is given in the third chapter. This tool is developed using object-oriented design techniques and its implementain in Java. Many scientists proposed different notations for object-oriented design and for a long time they used their own notations. These different notations gave rise to complications. To avoid this, these notations brought together and constructed a unified standard called Unified Modelling Language. Third chapter examines Object Oriented Sorftware Development, UML and its detailed diagrams. We used UML during the development process of the toolbox.My tasks in this project are the implemantation of user interface and business layer of the program. User interface design should be done according to a frame of rules. These rules are explained in fourth chapter. When the project is planned, a lot of existing tools were examined. In fifth chapter, these authoring tools are described and some characterstics of these tools are compared. Finally the needs for the improved system, its requirements and its detailed analysis take part in the sixth chapter.