Otomotiv sektöründe operasyonel verimliliği artırıcı yönde bir yaklaşım
An operational performance improvement approach in automotive industry
  1. Tez No: 406333
  2. Yazar: SİNAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT RIFAT TUZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Otomotiv sektöründe artan rekabet, azalan kâr marjları şirketleri gelişime zorlamaktadır. Tedarik zincirleri baştan aşağı gözden geçirilmekte, kalitesizlik maliyetlerini azaltmak adına kalite çemberleri oluşturulmakta, 6sigma, 8D problem çözme teknikleri uygulanmakta, standartlar oluşturulmakta ve hem iç hem de dış denetçiler tarafından denetlemeler yapılmaktadır. İnsan kaynakları alanında çalışan sirkülasyonunu azaltmak adına, performans değerlendirmeleri yapılmakta, terfi sistemleri kurulmakta ve işletilmekte, çalışanların önerilerini dikkate alarak onların memnuniyetini artıracak ve şirkette uzun yıllar kalmalarını sağlayacak çeşitli yöntemler denenmektedir. Üretimde, yalın üretim felsefesinin prensiplerini gerçekleştirerek aşırı üretim, envanter, gereksiz hareket, bekleme zamanları, malzeme taşıma, gereksiz işlem adımları ve hatalar ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Tüm bu teknikler şirketlerde uygulamaya konulurken, her bir sürecin birbirini etkilediği bilinir ancak etkileri göz ardı edilir veya herhangi bir düzenleyici unsur ortaya koyulamaz. Şirketler departmanlarında tüm bu faaliyetleri yürütürken, faaliyetlerin yol açacağı sonuçları önceden tespit edebilmeli, maksimum faydayı sağlayabilmek adına tüm bu süreçleri koordine edebilmelidir. Bu çalışmada, otomotiv sektöründe büyük maliyet kalemlerinden biri olan işçilik maliyetlerinin azaltılması adına toplu bir işgücü planlaması modeli önerilmiştir.Tez kapsamında, öncelikli olarak bahsetmiş olduğumuz tüm bu departmanlarla ilişkili olan toplu planlama modellerinin tanımı yapılmıştır. Kurulan toplu üretim planlama modellerin kapsamları hakkında bilgi verilmiş, çözüm yöntemlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, işletmenin kaynaklarının nasıl paylaştırılabileceğini gösteren, atama modelleri üzerinde durulmuştur ve önceki bölümde olduğu gibi bu modellerin hangi yöntemlerle çözülebileceği bilgisi paylaşılmıştır. Toplu üretim planlama teknikleri ve atama teknikleri son bölümde bir araya getirilerek birleşik bir üretim ve kaynak planlama modeli önerilmiştir. Burada amaç, toplu üretim planlama modeli (tam sayılı programlama) ile tüm ihtiyaç planlamasını haftalık veya önceden belirlenen periyotlara göre yapmak ve ardından iş gücü seviyesini atama modeli (doğrusal programlama) ile maliyeti minimize ederek ayarlamaktır. Önerilen modellerin, matematiksel olarak gösterimi yapılmış ve uygulamalı bir şekilde anlatımları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing competition level and low profitability in automotive industry force companies to improve their processes. Supply chains are examined, in order to reduce non‐quality cost, quality circles are established, six sigma and 8D problem solving methods are implemented, standards are created and all these are audited by internal and external auditors. In human resouces department, to have less turnover among employees, performance evaluations are put in practice, promotion systems are established and run, suggestions are carefully listened and actions are taken to create work conditions that employees want to work in years. In production, lean manufacturing technics are implemented and transport, inventory, motion, waitings, overproduction, overprocessing, defects are eliminated. While all these technics are carried out, processes effect to each other but it is ruled out by the managers or there may not any preventive actions to clear negative interactions. While all developments are carried out throughout the company, potential results should be foreseen and in order to get maximum benefit from all departments, process should be coordinated very well. In this study, to reduce labor cost ‐ one of biggest portion of EBITDA ‐ two stage resource planning model has been presented.Within the scope of thesis, aggregate production planning and its models and solving methodologies have been summarized in second chapter. Following, allocation&assignment models have shown to how to share resources and also problem solving technics have been explained as well in chapter 3. In chapter 4, aggregate production planning technics and assignment technics are merged and two stage resource planning model are emerged. The goal of that model, taking advantage of aggregate production planning to forecast and plan all needed items such as labor, inventory etc. in defined time horizon and then workers are assigned to lines according to their skills to minimize labor cost. All models that proposed are mathematically shown with notations and expressed with sample implementation.