Yeşil tedarik zinciri yönetimi yaklaşımıyla araç rotalama ve bir örnek olay modellemesi
Vehicle routing problem with green supply chain management approach and an application
- Tez No: 406338
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsan nüfusunun günden güne hızla artmasıyla, insanların çevreye verdikleri zarar da artmaktadır. Bu zararın azaltılması ve geri çevrilmesi gereklilik haline gelmektedir. Çevreye verilen zarar konusunda oluşan endişeler çalışmaları yeşil ve sürdürülebilirlik ile ilgili konulara yönlendirmektedir. Bu çalışmaya da aynı endişeler yön vermiştir. Bu nedenle Yeşil Tedarik Zinciri Yönetimi ve Yeşil Araç Rotalama konuları çalışılmış ve sosyal karbon maliyeti bakış açısıyla bir yeşil araç rotalama problemi sunulmuştur. Birinci bölümde literatür araştırmasının özeti ile çalışmanın katkılarına değinilmiş, ikinci ve üçüncü bölümlerde yeşil tedarik zinciri yönetimi ve yeşil araç rotalama problemi hususları ele alınmıştır. Dördüncü bölümde İstanbul Anadolu Yakası'nda bir aşı dağıtım örneği için maliyet minimizasyonu ve yeşil araç rotalama problemleri çözülmüştür. Son bölümde ise problem sonuçlarının karşılaştırması ve gelecek araştırmalara yön verecek fikirler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in human population causes increasing environmental damage day to day. It is becoming necessary to reduce and reverse the negative effects on environment. Concerns about environment and the future of the earth directed studies towards green and sustainable issues. This study is motivated by the same cocerns thus Green Supply Chain Management and Green Vehicle Routing subjects are studied and a Green Vehicle Routing Problem with Social Carbon Cost aspect is presented. A literature review summary and the contribution of the work is given in the first chapter. Next Green supply Chain Management and Green Vehicle Routing topics are discussed in second and third chapters. A vaccine distribution case in Asian side of İstanbul is taken and solved as a cost minimizing problem and a green vehicle routing problem in the fourth chapter. The last section consists of comparison of the different problem results and gives opinion about the future research.