Dişli çarklarda yüzey hasarının ve etkili parametrelerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of surface fatigue and operative parameters on gears
  1. Tez No: 406356
  2. Yazar: AHMET İPEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BOZCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Helisel dişlilerde de tüm dişli çarklarda olduğu gibi dişli hasarlarından biri olan, yüzey yorulması hasarı olarak pitting gözlenmektedir. Oluşum mekanizması her ne kadar bilinsede karmaşıktır ve birçok parametreye bağlı olarak değişken durumlar ve sonuçlar altında çok farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma bünyesinde seçilen bir adet prototip redüktör içerisinde normal işletme koşulları simüle edilerek, gözlemlenen giriş pinyon dişlisi üzerinde makro pitting oluşumu gözlemlenmiştir. Gerçekleştirilen deneylerde yalnızca gözlemlenen dişlide eş çalışan dişlere etkiyen kuvvetlerin yani, aktif profilin maruz kaldığı Hertz basıncının değişimi ile oluşan hasarın dişlideki etkileri gözlemlenmiştir. Farklı ve sabit Hertz basıncı altında yapılan deneylerde malzeme, yağlayıcı, yüzey pürüzlülüğü, profil öteleme faktörü, eğim açısı gibi şekil bağlı tasarım parametreleri dahil olmak üzere diğer tüm parametreler sabit tutulmuştur. Yapılan hesaplamalar ve deney sonuçları ışığında, incelenen parametrenin pitting hasarı oluştuğu çevrim sayısı ve etkisi görülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pitting is observed in helical gears because of surface fatigue as also in all other gears. Although development mechanism is known it's caplicated and depends on many parameters however under different situations and results. Shape dependent design parameters like profile correction factor, pitch angle and other parameters and also occurance of macropitting was observed in preface pinion gear. Keeping the material, lubricant and surface texture parameters constant, and having gears with different working moments provided altered Hertzian contact pressures. Shape dependent design parameters like profile correction factor, pitch angle and other parameters were established in observations under different and stable Hertzian pressure. In light of the foregoing calculations and observation results, we tried to review pitting damagei its results and cycle number which is occurs according to parameters.