Kemalpaşa ve çevresi (İzmir) miksobiotasının belirlenmesi
Determination the myxobiota of Kemalpaşa and surrounding (İzmir)
  1. Tez No: 406369
  2. Yazar: ÖMÜR TÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Miksomisetler ya da plazmodiyal cıvık-mantarlar çok sayıda türe sahip (tanımlanan yaklaşık 958, Türkiye'de rapor edilen 232) protistler olup, özellikle karasal ortamlarda çürüyen bitki materyalleri ve döküntüler üzerinde yaygındırlar. Hayat siklüsleri komplekstir, amoeboit ya da kamçılı hücreler ile oldukça farklı şekil ve renklerde makroskobik fruktifikasyonlar oluştururlar. Miksomisetler biyoremediasyon, gıda, karasal habitatların populasyon dinamiği çalışmalarında, sitolojik ve kanser araştırmaları ve ayrıca biyoteknolojik uygulamalar için ideal organizmalardır. Bu tez çalışması Ekim-2013 ile Temmuz 2014 arasında Kemalpaşa (İzmir) ve çevresinde belirlenen alanlarda miksomisetlerin bulunuşu ve dağılımını belirlemek üzere yapılmıştır. Çalışmada genellikle Quercus sp. ve Pinus sp. ağaçları başta olmak üzere, yaprak döküntüleri, canlı ağaçların ölü kabukları ve toprak örnekleri olmak üzere 11 lokaliteden 91 substrat toplanmıştır. Her bir çalışılan alan için, miksomisetler hem doğal substratlar hem de nemli oda kültürü ile belirlenerek karakterizasyonları yapılmıştır. Sıcaklık, nem ve ışık yoğunluğu gibi çevresel faktörler gerçek zamanlı olarak ölçülmüş ve buna bağlı türlerin dağılımı tartışılmıştır. Sonuçlarımıza göre, 10 familyaya ait 29 tür (7'si doğal) ve 1 cins bazında olmak üzere toplam 30 takson tanılanmıştır. Türlerin çoğunluğu (%77) nemli oda kültüründen, diğerleri (%23) doğal olarak elde edilmiş olup, belirlenen 16 cins sırasıyla; Ceratiomyxa, Echinostelium, Cribraria, Lycogala, Licea, Arcyria, Perichaena, Trichia, Didymium, Physarum, Collaria, Comatricha, Enerthenema, Macbrideola, Stemonitis ve Stemonitopsis'dir. Çalışılan alanlardaki miksomiset dağılımları genellikle benzerlik göstermekte ve belirlenen çoğu tür kozmopolittir. Araştırma alanında belirlenen en yaygın tür ise Arcyria cinerea' dır.
Özet (Çeviri)
Myxomycetes or plasmodial slime-moulds include many species (about 958 recognized, reported 232 in Turkey), and they are protists very common in terrestrial environment, especially on litter and decaying plant materials. They have a complex life cycle, as they form amoebae or flagellates and macroscopic fruiting bodies highly variable in shape and color. Myxomycetes are ideal organisms for bioremediation, food, population dynamics studies in terrestrial habitats, cytological and cancer research and also other biotechnological applications. This thesis assessed the occurrence and distribution of myxomycetes, and it was carried out in the selected surrounding areas of Kemalpaşa, (İzmir) between October 2013 and July 2014. A total of 91 specimens in 11 localities were collected in Quercus sp. and Pinus sp. plants were the most common type of substrate investigated, but leaf litter, dead barks of living trees and soil materials were also included in the survey. Myxomycetes were determined and characterized both on natural substrates and in the moist chambers for each of the study sites. Environmental factors such as temperature, humidity and light intensity were analyzed with real time and occurrence of some species was discussed. The obtained results showed that a total of 30 taxa representing 29 species (7 species naturally) with 1 genus belonging to 10 families were identified. Most of the species collected from prepared moist chambers (77%) and others from naturel (23%) resulted in 16 genera including Ceratiomyxa, Echinostelium, Cribraria, Lycogala, Licea, Arcyria, Perichaena, Trichia, Didymium, Physarum, Collaria, Comatricha, Enerthenema, Macbrideola, Stemonitis and Stemonitopsis. A comparison of the distribution of myxomycete showed similarities in this area and many species were reported as cosmopolite. Arcyria cinerea was the most wide spread species in the research area.