Edirne ili Gerromorpha ve Nepomorpha (Hemiptera: heteroptera) faunalarının taksonomik ve faunistik yönden araştırılması
Taksonomic and faunistic evaluation of gerromorpha and nepomorpha (Hemiptera: heteroptera) fauna of Edirne province
- Tez No: 406407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL FENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Edirne İli Gerromorpha ve Nepomorpha faunalarını belirlemeye yönelik yapılan araştırma 2013-2014 yılları arasında türlerin aktif oldukları ilkbahar- yaz periyodunda 129 farklı lokalitede göl, gölet, nehir, çay, dere, su kanalı, çeşme yalağı gibi çeşitli tatlı su alanlarında yapılmıştır. Arazi çalışmaları sırasında Gerromorpha ve Nepomorpha infraordo'larına bağlı 10 familyaya ait 18 cins ve 36 tür/ alttür tespit edilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen türlerden Hydrometridae familyasından Hydrometra gracilenta Türkiye Gerromorpha faunası için yeni kayıttır. Gerridae familyasından Limnoporus rufoscutellatus, Mesoveliidae familyasından Mesovelia furcata, Mesovelia vittigera ve Veliidae familyasından Microvelia (Microvelia) reticulata ise Trakya Bölgesi Gerromorpha faunası için ilk kayıt olarak tespit edilmiştir. Aynı zamanda Mesoveliidae familyasından Mesovelia cinsine ait iki türün kaydı ile Mesoveliidae familyasının Trakya Bölgesi'ndeki varlığı da ilk kez bu çalışma ile ortaya konmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen veriler değerlendirildiğinde, Türkiye Gerromorpha ve Nepomorpha faunasına ait bilinen tür/ alttür sayısı bir yeni kaydın ilavesiyle 77'ye, Trakya Bölgesi Gerromorpha ve Nepomorpha faunasına ait bilinen tür/ alttür sayısı 5 yeni kaydın ilavesiyle 45'e yükselmiştir. Bunların dışında daha önce Trakya Bölgesi'nden Gerromorpha ve Nepomorpha'ya ait bilinen familya sayısı 12'den 13'e ve cins sayısı da 20'den 21'e yükseltilmiştir. Ayrıca daha önceden lokalite belirtilmeksizin verilen üç türün Trakya'daki varlığı kesin lokalite kayıtları ile ortaya konmuş ve önceden bilinen türlerin dağılım sınırlarına ait yeni veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study, that research for the faunas of Gerromorpha and Nepomorpha in 2013- 2014 years, in the time of the spring- summer season in which the species being active and also 129 different localities as lake, puddle, river, stream, water carrier and fountain was carried out studies. In during the present study, 36 spp.\ sspp. and 18 genera belong to 10 families of Nepomorpha infraordo were identified. Species Hydrometra gracilenta belong to Hydrometridae family recorded in the study is a new record for Turkey's Gerromorpha fauna. Limnoporus rufoscutellatus from Gerridae family, Mesovelia furcata and Mesovelia vittigera from Mesoveliidae family and Microvelia (Microvelia) reticulata from Veliidae family are also first records for Gerromorpha fauna of Thrace Region. Furthermore, 2 species of genus Mesovelia belong to Mesoveliidae and the presence of this family in Thrace Region were also revealed for the first time by this study. When the results of the study were evaluated in terms of taxonomic and faunistic, the known toxon number of Gerromorpha and Nepomorpha fauna has risen to 77 with a new record in Turkey, and 45 with five new record in Thrace Region. Consequently family number belongs to Nepomorpha known hitherto from Thrace Region has risen 12 to 13, and the species number 20 to 21. Furthermore, the presences of 3 species reported without stated locality previously in Thrace region were confirmed by giving their certain locations from the region, and new data related to the distribution of previously known species were obtained.