Kentsel kesimde Türk ilkokul çocuklarında 'dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun' nozolojik bağlamda prevalansının araştırılması
  1. Tez No: 40641
  2. Yazar: NAHİT MOTAVALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
64 ÖZET Bu çalışmada 620 ilkokul çocuğunda (7-9 yaş)“Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu”nun prevalansı saptanmaya çalışıldı. Çalışma iki aşamada (l.soru listesi ile tarama, 2. klinik görüşme) iki tanı yaklaşımı (boyutsal, kategorik) ve iki bilgi kaynağından (ebeveyn, öğretmen) bilgi edinerek düzenlendi. Farklı tanı yaklaşımları ve bilgi kaynaklarına göre' prevalansın farklılık gösterdiği saptandı. Ebeveyn ile Ç.D.D.Ö'ya göre prevalans %6.2 iken, DSMIII-R'a göre 2.nci aşamada %5 belirlenmiştir. Öğretmene göre (DSMIII-R kriterleri ile) bu rakam %10.6 olarak saptanmıştır. Yaygın hiperaktivitenin prevalansı %2.9 ve yaygın hiperaktivitenin bütün olgulara oranı %20 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY In this study the prevalence of“Attention deficit hyperactif disorder”in 620 children from the primary school population was investigated. Study is planned in two-stage with two diagnostic systems and with regard to parents and teachers reports. We found that when we use different diagnostic systems and different information sources the prevalence is varied. With Child Behavior Check List (Parents form), the prevalence is about 6.2%, with DSMIII-R criteria (in second stage) it is about 5%. Regarding to teachers reports the prevalence is about* 10.6%. Pervasive hyperactivity is about 20% of total hyperactive group. The prevalance of pervasive hyperactivity is about 2.9% of the whole group.