Şizofreni ve nevrotik bozukluklarda testosteron düzeyleri ve testosteron düzeylerinin antipsikotiklere cevabı
Serum testosterone levels in schizophrenia and neurotic disorders and testosterone responses to neuroleptics
  1. Tez No: 40640
  2. Yazar: M. ERKAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMİZ BANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Çalışmamızda psikiyatri kliniğinde yatarak tedavi gören 30 şizofrenin hastanın ve psikiyatri polikliniğinde ayakta izlenen 30 nevrotik bozukluklu hastanın kandaki Total T, Serbest T, SHBG, E2 düzeylerinin ölçümü yapıldı. Nevrotik bozukluk grubunun ve şizofreni grubunun ortalama Total T düzeyleri ve diğer hormonların düzeyleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunamadı. Şizofreni grubunda ayrıca Total T düzeylerinin, tedavi amacıyla kullanılmakta olan nöroleptik ilaçlara verdiği cevabın belirlenmesi için 1., 8., 15., 22. günlerde hormon ölçümleri tekrarlandı. Şizofrenin hastalardaki iyileşmeyi tespit etmek için, aynı günlerde semptomların şiddetini ölçmek amacıyıa BPhS skoru ner bir hasta için elde edildi. BPRS skorunda 4. haftada istatistiksel açıdan anlamlı düşmeler bulundu. 4. haftada yani tedavinin 22. günündeki ortalama BPRS skoru ve Total T ele alındığında, arada pozitif yönde bir ilişki olduğu, yani BPRS skoru yükseldikçe Total T düzeylerinin de yükseldiği; oysa ortalama günlük NLP dozu ile Total T arasında negatif yönde bir ilişki olduğu, yani NLP dozu yükseldikçe, Total T düzeyinin azaldığı bulundu. Sonuç olarak, şizofrenin hastalarda nöroleptik ilaçlarla ortaya çıkan klinik iyileşmeye, Total T düzeyinde düşme biçiminde bir laboratuar bulgusunun da eşlik ettiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SERUM TESTOSTERONE LEVELS IN SCHIZOPHRENIA AND NEUROTIC DISORDERS AND TESTOSTERONE RESPONSES TO NEUROLEPTICS Serum testosterone levels were investigated in 30 inpatients with schizophrenia and in 30 outpatients with neurotic disorders. Any statistically significant difference of serum testosterone was not found between neurotic disorders and schizoprenia. Serum testosterone levels and the clinical status of each patient were assesed once weekly during neuroleptic treatment throughout four weeks of hospitalization. scores and daily doses of neuroleptics showed that there is a positive correlation between serum testosterone levels and BPRS scores and a negative correlation between serum testosterone levels and daily doses of neuroleptics.