Negatif ve pozitif semptomlu şizofrenlerde beyin kan akımının SPECT tekniği ile tayini
  1. Tez No: 40642
  2. Yazar: NAZAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMİZ BANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışma Mayıs 1993 ile Ağustos 1994 tarihleri arasında, negatif- pozitif semptomlu şizofrenlerde beyin kan akımını Tek Foton Saçan Komputerize Tomografi tekniği ile tayin etmek amacıyla, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniğinde yatmakta olan veya ayaktan polikliniğe başvuran negatif semptomları hakim olan 14 hasta ve pozitif semptomları hakim olan 15 hasta ve 10 normal gönüllü üzerinde gerçekleştirildi. Negatif semptomları hakim olan hastalar, pozitif semptomları hakim olan hastalara göre daha fazla sol parietal kan akımına sahipti, özellikle negatif semptom skorları frontal ve parietal bölge akımları ile pozitif ilişkili, oksipital bölge ve bazal ganglion kan akımları ile negatif ilişkiliydi. Pozitif semptomu hakim olanlarda bu ilişkiler ters yönde idi. İlgili literatür gözden geçirildiğinde; negatif semptomlu şizofrenlerde daha çok hipofrontal kan akımının tesbit edildiği ancak tek tek negatif-pozitif semptom düzeyinde incelendiğinde; özellikle frontal, parietal/ temporal bölge ve bazal ganglion kan akımları ile korelasyonlar gözlendiği tesbit edildi. Elde ettiğimiz bulguları da göz önüne aldığımızda negatif semptomların fronto parietal sistem ve bazal ganglionlar arasındaki bir disfonksiyon sonucu olabilirliğini düşündük.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed by the purpose of investigation to the regional cerebral blood flow in 14 schizophrenics with predominantly negative symptoms and 15 schizophrenic patients with predominantly positive symptoms whom inpatient or outpatient and 10 normal volunteers at Atatürk University, Medical Faculty, Department of Psychiatry. The patients with predominantly negative symptoms had higher left parietal rCBF than with predominantly positive symptoms. Especially, there was a significantly correlation between negative symptoms scores and frontal and parietal rCBF. There was a significantly negative correlation between basal ganglia and occipital regional blood flow. These correlations were occured inversely in the patients with predominantly positive symptoms. When we rewieved the concerned literature, we observed that schizophrenics with predominantly negative symptoms had hypofrontal blood flow. When we investigated the negative and positive symptoms seperately, especially there were correlations with frontal, parietal, temporal regions, basal ganglia rCBF and symptoms. We thought that negative symptoms may be a result of fronto-parietal system and basal ganglia dysfunction.