Radyoterapi uygulamalarında radyasyon dozunun berilyum oksit (BeO) dozimetreleri kullanarak osl yöntemi ile ölçülmesi
Measurement of radiation dose with the osl technique by using beryllium oxide (BeO) dosimeters in radiotherapy applications
- Tez No: 406426
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNEŞ TANIR, DOÇ. DR. NİYAZİ MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, farklı radyoterapi uygulamaları kullanılarak; hedefe verilen radyasyon dozu, rando fantom içerisine yerleştirilen berilyum oksit (BeO) dozimetreler aracılığıyla ölçülmüştür. Radyoterapi uygulaması olarak üç boyutlu konformal radyoterapi (3BKRT), şiddet modülasyonlu radyoterapi (IMRT) ve şiddet modülasyonlu ark terapi (IMAT) kullanılmıştır. Rando fantomun üç radyoterapi uygulaması için ayrı ayrı tedavi planı yapılmıştır. Fantom üzerinde hedef olarak belirlenen dört numaralı kesite 200 cGy doz verilmiştir. Dört numaralı kesite (hedef), iki ve altı numaralı kesitlere (hedef dışı) yerleştirilen dozimetreler ışınlandıktan sonra Risø TL/OSL sisteminde OSL yöntemiyle okunmuştur. Bu işlem her radyoterapi uygulaması için üç defa tekrarlanmıştır. 3BKRT, IMRT ve IMAT planları sonucu hedefin ve hedef dışı kesitlerin aldığı dozlar incelenmiştir. Hedefin aldığı doz sırasıyla 204,71 cGy, 204,76 cGy, 205,65 cGy olarak ölçülmüştür. Tedavi planlama sisteminden (TPS) elde edilen doz değerleri ile OSL yöntemi kullanılarak elde edilen doz değerlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Hedef ile yapılan karşılaştırmada fark üç uygulama için sırasıyla %1,42, %1,14, %1,26 çıkmıştır. Medikal uygulamalarda BeO dozimetreler kullanılarak OSL yöntemiyle radyasyon dozu ölçülebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the radiation dose delivered to the target by using different radiotherapy applications has been measured with the help of beryllium oxide (BeO) dosimeters to be placed inside the rando phantom. Three-Dimensional Conformal Radiotherapy (3DCRT), Intensity-Modulated Radiotherapy (IMRT) and Intensity-Modulated Arc Therapy (IMAT) have been used as radiotherapy application. Individual treatment plans have been made for the three radiotherapy applications of rando phantom. The section no.4 on the phantom was selected as target and 200 cGy dose was delivered. After the dosimeters placed on section no. 4 (target) and the sections no.2 and no.6 (non-target) were irradiated, the result was read through the OSL technique on the Risø TL/OSL system. This procedure was repeated three times for each radiotherapy application. The doses delivered to the target and the non-target sections as a result of the 3DCRT, IMRT and IMAT plans were analyzed. The doses received by the target were measured as 204.71 cGy, 204.76 cGy and 205.65 cGy, respectively. The dose values obtained through treatment planning system (TPS) were compared to the dose values obtained by using the OSL technique. The difference for all three applications in the comparisons made with the target resulted as 1.42%, 1.14% and 1.26%, respectively. It has been concluded that, the radiation dose can be measured with the OSL technique by using BeO dosimeters in medical practices.