Elektrik şebeke gerilim değişimlerinin belirlenmesi için mikroişlemci tabanlı bir izleme sisteminin modellenmesi ve tasarımı
Mi̇croprocessor-based voltage electrical network for determination of changes in modelling and design of a monitoring system
  1. Tez No: 406446
  2. Yazar: FATİH ŞEREFLİCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYYÜP ÖKSÜZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tunceli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Modern yaşamımızda her an kullandığımız elektrik enerjisi; üretim noktalarından tüketim noktalarına elektrik dağıtım şebekeleri üzerinden taşınır ve tüketim noktasındaki gerilim değerinin müşteriye belirli limitler içerisinde sunulması amaçlanır. Ancak elektrik dağıtım şebekelerindeki çeşitli arızalar, büyük ölçekli yüklerin anahtarlanması veya küçük ölçekli non-lineer yüklerin kullanımlarının gün geçtikçe artması gibi sebepler, gerilim çökmeleri, gerilim şişmeleri ve kesilmeler gibi çeşitli güç kalitesi problemlerine neden olmaktadır. Yapılan çalışmada ise hedeflenen amaç, şebeke hattının PIC ile izlenmesi, istatistiksel veri tabanının oluşturulması, şebekedeki dalgalanmaların nelere sebep olduğunun gözlemlenebilmesi ve yorumlanabilmesi ayrıca yapılan devrenin Proteus ve MATLAB-Simulink'le modellenebilmesidir. Çalışma sonuçlarının elektrik enerjisi operatörlerine ve üreticilere yararlı bilgiler sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The electrical energy that we use in our modern life is transported through electric power system from generator units to the terminals of electrical equipments and the voltage at the customer side aimed to be maintained within certain limits. However various kinds of faults in the system, the increase in the number of nonlinear loads or switching operations of large loads couses different kinds of problems like distortions, sags, swells or interruptions on the pure sine wave form of the energy produced by genarators. The power quality term is used for to determine these problems on the current and voltage quality which becomes a serious subject day by day. In studies intended purpose, to be monitored by the network line PIC, the creation of a statistical database, to observe that lead to what the fluctuations in the network and interpretation can also do the circuit Proteus and MATLAB-Simulink to be modeled. The results of this study is expected to provide valuable information for the power system operators and the manufacturers.