Munzur akarsuyunda yaşayan alabalıklarda (Salmo trutta macrostigma) antioksidan enzim aktivitelerinin mevsimsel değişimlerinin araştırılması
Seasonal changes in antioxidant defence system on brown trout (salmo trutta macrostigma)in Munzur stream
  1. Tez No: 406445
  2. Yazar: MEHMET DEVRİM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN CAN, DOÇ. DR. NURAN CIKCIKOĞLU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tunceli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Yapılan çalışma ile yöreye özgü kırmızı benekli alabalığın farklı mevsimlerdeki oksidan ve antioksidan durumu araştırılmıştır. İlkbahar, yaz, sonbahar ve kış aylarında balıkların solungaç, kas ve karaciğerlerinden örneklemeler yapılarak –80 derecede muhafaza edilmiş ve oksidan ve antioksidan dengesinin belirlenmesi için glutatyon peroksidaz (GPx), katalaz (CAT) ve süper oksit dismütaz (SOD) seviyeleri analiz edilmiştir. Bunun yanında TAS ve TOS seviyelerine bakılarak total stres ve antioksidan kapasiteleri analiz edilmiştir. Çalışmanın sonunda, TAS aktivitesi solungaçlarda mevsimlere bağlı olarak değişme göstermez iken, kasta ve karaciğerde yaz döneminde en fazla bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the oxidant and antioxidant status of the indigenous brown trout were investigated in different seasons. In spring, summer, autumn and winter, gills, muscle and the liver of fish were sampled and stokced -80 degrees. The oxidant and antioxidant glutathione peroxidase to determine the balance (GPx), catalase (CAT) and superoxide dismutase (SOD) were analyzed. Total stress and antioxidant capacity were analyzed by looking at the total TAS, TOS levels. At the end of the study, while TAS activity does not change depending on the season, gills and liver (p> 0.05) were found to muscle and liver up to the summer period (p 0.05).