Su deposu uzaktan kontrol sistemi
Water tank remote control system
  1. Tez No: 406447
  2. Yazar: ALİ YEŞİLKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ALTUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tunceli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dünyada ve ülkemizde birçok yerleşim yerinin su ihtiyacı, genellikle su deposu-pompa sistemiyle karşılanmaktadır. Su depoları ile su pompaları arasında büyük mesafeler bulunmaktadır. Bunun da sebebi su depolarının yüksek yerlere inşa edilmesi ve basınç faktöründen faydalanılarak yerleşim yerlerinin tamamına suyu iletmektir. Su depoları ve pompalar arasındaki mesafelerden kaynaklı olarak su depolarının kontrolü oldukça zor olmaktadır. Kontrolsüz mekanizma sebebiyle su depolarından taşan sular ve gereksiz çalışan elektrik motorları ülkemizde ciddi enerji kayıplarına yol açmaktadır. Bu çalışma ile yerleşim yerlerindeki su depoları ve pompa istasyonları kontrol altına alınarak, boşa akan sular önlenmiş ve elektrik enerjisinden ciddi tasarruflar sağlanmıştır. Ayrıca projemiz mobil cep telefonu araçlarını kullandığı için kablolama maliyetini de ortadan kaldırmıştır. Yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı bu proje, ülke ekonomisine ciddi katkı ve enerji tasarrufu sağlayarak her geçen gün azalan suyun, boşa akmasını engelleyecektir.
Özet (Çeviri)
In our country and in the world the need of the water is generally met by the water tank- pump system in many settled areas. There are long distances between the water tanks and water pumps. One of the reasons for this is; water tanks are built on high areas, and the second reason is to run the water to all of the settled areas by utilizing the pressure factor. On account of the distances between water tanks and pumps it is really hard to control the water tanks. Because of the uncontrolled mechanism; flooding water from the tanks and electric motors working unnecessarily are causing our country to lose crucial amount of energy. By this study water tanks and pump stations in the settled areas are taken under control, so the waste of water is prevented and crucial amount of water saving is provided from electric energy. Also because of using the tools of mobile cell phones; our project removes the cost of using cables. Because of the reasons above, this project provides serious financial contribution for our country's economy and also it will save the energy and prevent the waste of water run.