Otomotiv aydınlatma sistemlerinde kullanılan LED'li elektronik devre kartlarının hesaplamalı ısıl analizi
Computational thermal analysis of LED printed circuit boards for automotive lighting systems
- Tez No: 406465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN PULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tezin kapsamında, günümüzde otomotiv aydınlatma ve genel aydınlatma sistemlerinde yoğun şekilde kullanılan LED' ler ve LED' li elektronik devre kartlarının hesaplamalı termal analizleri ve testleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan simülasyon ve testlerin uyumluluğu kontrol edilmiş ve LED' lerin elektronik, termal ve optik davranışları araştırılarak LED' ler için termal yönetimin önemi ortaya konmuştur. Ayrıca LED' ler ve elektronik devre kartlarının soğutulmaları amacıyla sıkça kullanılan kanatçıklar üzerindeki artırılmış yüzey geometrilerinin termal davranışları analitik metodlar ve hesaplamalı termal analizler yardımıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the content of this thesis study, computational thermal simulations and tests were implemented for LEDs and LED electronic circuits which densely used in automotive lighting and general lighting applications. Compatibility of tests and thermal simulations were examined and electronical, thermal and optical behaviors of LEDs also investigated, therefore the importance of thermal management of LEDs were demonstrated. Furthermore, some heatsink geometries which used in LED cooling applications were investigated with analytical and computational methods in terms of their thermal performance.