Üç eksen hassas CNC freze tezgahı tasarımı ve imalatı
Design and manufacture of three-axis CNC milling machine
- Tez No: 406469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, otomotiv sanayisinde prototip koltuk süngeri üretmek için kullanılmak üzere 3 eksen hassas CNC (BSD, bilgisayarlı sayısal denetim) freze tezgahının, metodik konstrüksiyon ilkelerine uygun şekilde tasarımı ve imalatı amaçlanmıştır. Tasarımdan gelen geometrik model kullanılarak sonlu elemanlar yöntemi yardımıyla modal analizler gerçekleştirilmiş ve freze tezgahın özgül frekans değerleri belirlenmiştir. Ardından 3 eksen hassas CNC'nin imalat ve montaj süreçleri tamamlanmıştır. Montajı tamamlanan CNC tezgah ile deneme üretimleri yapılarak bir ürün üzerinde 3 boyutlu ölçüm metodu ile koordinat ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Projenin sonunda makinenin çalışma toleransları belirlenmiş ve süreçte yaşanan tasarım ve imalat tecrübeleri paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, design and manufacture of three-axis CNC (Computer numerical control) milling machine, according to methodical constrictions principles, in order to produce prototype seat foam to use in automotive industry. Modal analysis is made and specific frequency values of milling machine are determined by using finite element analysis method with geometric model from design. Afterwards, production and assembly of 3 axis CNC is completed. With CNC milling machine that's assembly is completed, coordinate measurement is made, using 3D measurement method on a product. At the end of the project, working tolerance of the machine is determined and experiences during the design and production process is shared.