Hammadde tedarik aktivitesi için kesin zaman pencereli araç rotalama optimizasyonu
Supply chain mathematical model for the vehicle routing problem with time windows
- Tez No: 406517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YURDUN ORBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, klasik Araç Rotalama Probleminin (ARP) genelleştirilmiş bir hali olan Zaman Pencereli Araç Rotalama Problemi (ZP_ARP) dikkate alınarak hazırlanmıştır. ZP_ARPde klasik ARPden farklı olarak araçların doluluklarını en yüksek değere ulaştırmakla birlikte, uğrayacakları noktaların çalışma veya yükleme saatlerine uygun olarak kullanılmasına izin verilmektedir. Pratikte sıklıkla karşılaşılan bir problem olmasına rağmen, ZP_ARP ile ilgili literatürde az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada, ZP_ARP için bir karma tamsayılı doğrusal programlama modeli önerilmiştir. Tedarikçiler; 5, 10, 15 ve 20'lik gruplara ayrılarak, önerilen bu matematiksel modelin çalışma kapasitesi ve süresi test edilmiş ve sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this paper, the vehicle routing problem with time windows (VRP_TW) which is the generalized version of the classic vehicle routing problem, is considered. Unlike the classic Vehicle Routing Problem, vehicles are allowed to be used according to shipment calendar of the suppliers with maximum filling ratio in the VRP_TW. Although the VRP_TW is often encountered in practice, there are very few studies in literature. In this study, a mathematical model proposed for the VRP_TW. Suppliers are divided in some groups with 5, 10, 15 and 15 members and the efficiency of this proposed mathematical model is analyzed.