Bursa ve çevresinde yayılış gösteren Vespertilionidae'ye ait olan yarasaların helmint faunasının morfolojik taksonomisi ve dna dizi analizi
Morphological taxonomy and dna sequence analysis of helminth parasites of bats (Vespertilionidae)which spread in Bursa and around
- Tez No: 406518
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SAMİ YILDIRIMHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Parazitoloji, Zooloji, Molecular Medicine, Parasitology, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bursa ve çevresinde yayılış gösteren Vespertilionidae'ye ait 14 yarasa türü (Myotis blythi, M. myotis, M. mystacinus, M. alcothea, M. capaccinii, M. aurescens, M. daubentoni, M. emarginatus Pipistrellus pipistrellus, P. pygmaeus, P. nathusii, Miniopterus schreibersii, Eptesicus seratinus, Nyctalus leisleri) helmint parazitleri yönünden incelenmiştir. Bu yarasalardan Lecithodendrium linstowi, L. mystacini, Prosthodendrium chilostomum, P. longiforme, P. ascidia, P. urna, P. hurkovae, P. loossi, Pycnoporus heteroporus, P. megacotyle, P. macrolaimus, Plagiorchis vespertilionis, P. mülleri, P. koreanus, P. elegans, Mesotretes peregrines, Parabascus semisquamosus 17 Digenea türü, Hymenolepis roudabushi, H. pipistrelli, Insectivorolepis okamotoi, I. niimiensis, Rodentolepis macrotesticulatus, Vampirolepis isensis 6 Sestod türü ve Capillaria moraveci, Skrjabinocapillaria eubursata, Litomosoides chandleri, Physaloptera brevivaginata, Rictularia lucifugus, Physocephalus sexalatus, Molinostrongylus alatus, M. ornatus, M. skrjabini, Strongylacantha glycirrhiza 10 Nematod türü grubuna ait toplam 33 helmint türü belirlendi. Morfolojik ve anatomik özellikleri dikkate alınarak teşhis edilen bu helmintlerin, 28s rDNA, 5,8s rDNA ve ITS1 gen bölgelerinin DNA dizi analizleri yapıldı. Moleküler veriler de 33 türün varlığını destekledi. Böylece morfolojik ve moleküler sonuçların birbiriyle uyumlu olduğu, teşhis için kullanılan karakterlerin doğruluğu sonucuna ulaşıldı. Tezdeki 14 tür yarasanın, 12 türü Türkiye'de, Myotis alcothea, M. aurescens, Pipistrellus pygmaeus olmak üzere 3 türü ise helmintleri yönünden Dünya'da ilk defa çalışılmıştır. Teşhis edilen 33 helmint türünün 31'i Türkiye Helmint Faunası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
Myotis blythi, M. myotis, M. mystacinus, M. alcothea, M. capaccinii, M. aurescens, M. daubentoni, M. emarginatus Pipistrellus pipistrellus, P. pygmaeus, P. nathusii, Miniopterus schreibersii, Eptesicus seratinus, Nyctalus leisleri 14 bat species which in Vespertilionidae family spread in Bursa province and around, were examined for helminthes and as a result of this study, from these bat species Lecithodendrium linstowi, L. mystacini, Prosthodendrium chilostomum, P. longiforme, P. ascidia, P. urna, P. hurkovae, P. loossi, Pycnoporus heteroporus, P. megacotyle, P. macrolaimus, Plagiorchis vespertilionis, P. mülleri, P. koreanus, P. elegans, Mesotretes peregrines, Parabascus semisquamosus 17 species Digenea, Hymenolepis roudabushi, H. pipistrelli, Insectivorolepis okamotoi, I. niimiensis, Rodentolepis macrotesticulatus, Vampirolepis isensis 6 species Cestoda and Capillaria moraveci, Skrjabinocapillaria eubursata, Litomosoides chandleri, Physaloptera brevivaginata, Rictularia lucifugus, Physocephalus sexalatus, Molinostrongylus alatus, M. ornatus, M. skrjabini, Strongylacantha glycirrhiza 10 species belonging to Nematoda total 33 helminth species were determined. These helminth species which diagnose take into account morphological and anatomical features, were made DNA sequencing analysis of 28s rDNA, 5,8s rDNA and ITS1 gene regions. Also, molecular data of them point to 33 helminth species. So determined morphological and molecular data compatible each other and characters which use diagnosing are correct. 12 bat species of the 14 species which belong to thesis first time examined for helminth species from Turkey and Myotis alcothea, M. aurescens, Pipistrellus pygmaeus first time in the world also. 31 species helminth of the 33 species which diagnose new record for Helminth Fauna of Turkey.