İstanbul konut mimarisinde lüks ve konfor (18.yüzyıl)
Luxury and comfort in istanbul house architecture (18th century)
  1. Tez No: 406557
  2. Yazar: ŞÜKRİYE PINAR ÖZYALVAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH UĞUR TANYELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 674
Özet
Bu tez, tarihsel ve kültürel süreçlerde değişime uğrayan lüks ve konfor kavramları üzerinden 18.yüzyıl İstanbul konutlarını ve içinde yaşayanların yaşam pratiklerini yansıtan nesneleri tespit etmeyi hedeflemektedir. 18.yüzyılda, dönemin aktörleri olan üst sınıf yöneticilerinin fiziksel ve toplumsal çevrelerini anlamak üzere Osmanlı belgelerinden faydalanılmıştır. Osmanlı Devleti'nde Müsadere uygulamasının bir ürünü olan Muhallefat Defterleri bu konuda önemli veriler sunmaktadır. Ortaya çıkan bilgiler ışığında imparatorluğun merkezinde yer alan yönetici ve yönetici grupla ilişkisi bulunan üst sınıfların barınma koşullarını yansıtan konutlara öncelikle Osmanlı terminolojisi bağlamında değinilmiş, bunların kent içinde nasıl bir dağılım sergilediği anlaşılmaya çalışılmıştır. Ardından bu konutlar tipolojik bir analizle incelenmiş, istatistiki verilerle İstanbul'daki konutların nasıl bir mekan organizasyonu sergilediği, mekan içi bileşenlerin sağladığı konfor koşulları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Son olarak ortaya çıkan barınma standartları ve mekan bileşenleri içinde yer alan nesneler konut mekanlarının tefriş elemanları adı altında tasnif edilmiş, mobilya ve mefruşat, örtüler ve kullanım tekstilleri, yatak takımları, aydınlatma unsurları, kişisel bakım eşyaları, kokular, keyif verici maddeler ve donatıları, mutfak eşyaları, ısınma araç gereçleri, banyo ve temizlik eşyaları, yazı takımları, ölçme araçları, silah takımları, koşum takımları ve kitaplar kantitatif analize tabi tutularak döneminde lüks olup olmadığı anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discuss the household contents that reflect the casual practice of upper classes of 18th century İstanbul through the changing concept of luxury and comfort. Primary documents of the period have been used to understand the physical and social environment of the ruling classes. Muhallefat manuscripts offer important data in this regard which result from the Müsadere process (confiscation of property after death) which has been applied in the Ottoman state system. According to the data collected, it has tried to understand how these houses belonging to the ruling classes distributed in the city and focused on the terminology used in the documents. Then an issue was examined in a typological analysis method, spatial organization of houses shown statistically and comfort conditions provided by the components were investigated. Finally, the objects located in the components (furniture and furnishings, drapes and textiles, bedspreads, lighting elements, personal care items, fragrances, drugs, kitchen appliances, heating equipments, bathroom and cleaning utensils, writing tools, measuring tools, weapons, harnesses and books) have been classified and investigated by the quantitative analysis method to determine what is perceived as a luxury in the period.