1-parametreli düzlemsel hiperbolik hareketler altında yüksek mertebeden ivmeler ve poller
Higher-order accelerations and poles under the one-parameter planar hyperbolic motions
- Tez No: 406558
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM YÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
H.R. Müller tarafından 1-parametreli düzlemsel kompleks hareketler altında ve 1- parametreli düzlemsel kompleks ters hareketler altında yüksek mertebeden ivmeler ve ivme pollerini elde edilmiş ve aralarındaki ilişki verilmiştir, [1]. Ayrıca, hareketin t parametresi yerine dönme açısı seçilmesi durumunda 1-parametreli düzlemsel kompleks hareketler altında yüksek mertebeden ivmeler ve ivme polleri ifade edilmiştir, [1]. Bu çalışmada, Yüce, S. ve Kuruoğlu, N. [2] tarafından verilen 1-parametreli düzlemsel hiperbolik hareketler kullanılarak, Müller, H.R. [1] tarafından verilen düzlemsel kompleks hareketlere benzer şekilde, hem 1-parametreli düzlemsel hiperbolik hareketler altında, hemde 1-parametreli düzlemsel hiperbolik ters hareketler altında yüksek mertebeden ivmeler ve ivme polleri araştırılmıştır. Bununla birlikte, hareketin t parametresi yerine dönme açısı seçilmesi durumunda 1-parametreli düzlemsel hiperbolik hareketler altında yüksek mertebeden ivmeler ve ivme polleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Higher-order accelerations and poles under the 1-parameter planar complex motions and its inverse are obtained and compared by H.R. Müler, [1]. The higher-order accelerations and poles are also presented under the 1-parameter planar complex motions by considering the rotation angle as a parameter of the motion instead of t , [1]. In this study, in analogy to the 1-parameter planar complex motions which was given by H.R. Müller, [1] we analyzed higher-order accelerations and poles under 1- parameter planar hyperbolic motions and their inverse motions by using the 1- parameter planar hyperbolic motions which was given by Yüce, S. ve Kuruoğlu, N. [2]. Besides this, we obtained the higher-order accelerations and poles under the 1- parameter planar hyperbolic motions by considering the rotation angle as a parameter of the motion instead of t .