Yeni doğmuş kız ve erkek çocuklarında anne yaşlarına göre ağırlık ve boy ilişkileri
- Tez No: 40657
- Danışmanlar: DOÇ.DR. E. SAVAŞ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
27 ÖZET Bu çalışmada Diyarbakır Dicle Üniversitesi Araştırma Hastanesi Kadm-Doğum Hastalıkları Kliniğinde 1990-1993 yılları arasında doğan 1752 çocuk ve annesinde gerçekleştirilmiştir. Çocukların doğum ağırlıkları ve boy uzunlukları ölçülerek, annelerin yaş, gebelik sayısı, doğum sayısı anket formlarına işlenmiştir. Bulgularımıza göre; erkek çocuklar kız çocuklardan daha ağır ve uzun bulunmuştur. Annenin yaşı arttıkça bebeklerin doğum ağırlığı ve boy uzunluğu artmıştır. Annenin gebelik sayısı ve doğum sayısı arttıkça ortalama doğum ağırlıkları ve boy uzunluklarının olumsuz olarak etkilen diği saptanmıştır. Doğum sayısı da doğum ağırlığını etkileyen etkenler arasındadır. Çalışmamızda, gebelik sayısı (Gravide) ile doğum ağırlığı arasındaki korelasyon ilişkisi 0.137, doğum sayısı (Parite) ile doğum ağrlığı arasında da 0.132 gibi yüksek va anlamlı korelasyonlar saptadık. Ayrıca birçok araştırıcı da sigara kullanan annelerin bebeklerinin doğum ağırlığının düşük olduğunu bildirmektedir. Bulgular, ülkemizde ve diğer ülkelerde yapılan yayınlarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
28 SUMMARY This study was carried out on 1752 infants born between 1990-1993 and their mothers in the department of Gynecology at Dicle University. Birthweight and tallness of the infants were measured, and mother's ages, parity and gravidity were written on enguiry forms. According to our findings, it was found that male newborns were he avier and taller than female newborns. Birthweight and tallness of the newborns are observed to incerease as mother's age does. As the mot her's age parity and gravidity increase, it was identified that average birt- hweights and tallnesses were adversely affected. Parity is among the fac tors affecting birthweight. In our study, we observed significant correlations. The correlation relationship between gravidity and birthweight was found to be 0.137, and that between parity and birthweight was 0.132. In addition, most researchers report that birthweight of newborn in fants of smoking mothers are low. The findings were compared with studies carried out in our country as well as other countries.