2008-2009 yenidoğan ünitemizdeki doğumların irdelenmesi
2008-2009 the research of the birth in neonatology department
  1. Tez No: 281332
  2. Yazar: MÜŞERREF BANU ÖZVAR YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ALP ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çocukların ağırlık, boy, baş çevrelerinin ölçümleri büyümenin izlenmesi ve beslenme durumlarını göstermesi açısından doğumdan başlayarak uygulanan yararlı bir yöntemdir. Gerek intrauterin dönemde fetusun büyümesinin ve beslenme durumunun değerlendirilmesinde, gerekse bebeğin daha sonraki dönemlerinde büyümenin ve gelişmenindeğerlendirilmesinde WHO.nun önerdiği standart gelişim normları veya aynı toplumdan elde edilmiş olan lokal normlar referans olarak kullanılabilir.Bebeğin kendi ağırlığı ve kilosu esas alınarak hesaplanan ponderal indeks ve seri olarak yapılan ultrasonografik muayenelerle ya da Metcoff.un klinik skorlama sistemi ile bebeğin inrauterin büyümesini değerlendirmek mümkündür.Bu çalışmada term, preterm ve postterm bebeklerin doğum ağırlığı, boy ve baş çevresini saptanması, doğumdaki persentil tablosunun oluşturulması ,SGA doğum oranının saptanması, kan gruplarına bakılıp kan grubu dağılımının belirlenmesi ve Türkiye dağılımına göre kıyaslanması amaçlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışma 01 Ocak 2008-31 Aralık 2009 tarihleri arasında İstanbul Bilim Üniversitesi Kadın Doğum Kliniği'nde doğan ve yenidoğan servisine yatan 963 bebek üzerinde yapılmıştır.BULGULAR : 01-Ocak 2008-31 Aralık 2009 tarihleri arasında hastanemizde 216 normal doğumla(%23,3),710 sezaryen doğumla(%76,6) toplam 963 bebek doğmuştur,bu bebeklerin %4'ü ikiz (n:37), %96'sı(n:889) tekiz bebek idi.Bebeklerin %51'i (n:491) kız,%49'u(n:472) erkek bebekti, %20,7'si (n:199) preterm, %78,7'si(n:758) term,%0,6'sı (n:6) postterm olarak doğmuştur.
Özet (Çeviri)
AbstractWeight,length and head circumference measurements of babies are the methods of observation of the growth and nutrition in intrauterin life.There are some standart development norms which WHO suggests or some lokal norms of the same people has that estimate the development and the growth of fetus.There is probably that estimate of the intauterin growth of baby by count up ponderal indeks and ultrasonographic physical examination or Metcoff?s clinic scor system.Aims:In this study we looked that birth weight,length and head circumference and ponderal indeks of term-preterm and postterm newborn in Bilim University,constitute the percantil of term newborn,the ratio of SGA newborn,the distribution of the blood-group of the newborn and compare with the mean of the blood-group in Turkey.Methods:This study was performed on 472 male and 491 female infants who were born at the Istanbul Bilim University the Department of Gynecology and Obstetrics and the Department of Neonatology, between January 2008 and December 2009.