Sıçan özofagus ve trakeasının prenatal ve postnatal gelişiminin incelenmesi
- Tez No: 40658
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAİM ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
s s ÖZET Sıçan Ö/.ofagus ve Trakeasının Prenatal ve Postnatal Gelişiminin İncelenmesi Bu çalışmada sıçan özofagus ve trakeasının prenatal ve postnatal gelişimi ışık mikroskobu seviyesinde incelenmiştir. Bu amaçla, gebeliğin 7, 10, 13, 15, 17. günle rindeki fetuslardan ve doğum sonra 5 ve 10. günlerdeki yenidoğanlardan alınan özofa gus ve trakealar histolojik ınetodlarla incelenmiştir. Gebeliğin 7. gününde yaygın mezenkim içindeki özofagus ve trakea tek katlı prizmatik epitele sahipti. Bu zamanda özofagus ve trakeanın diğer tabakaları yoktu. Fetal 10. günde özofagus tek katlı prizmatik epitele sahip iken trakeada çok katlı epi- telial doku vardır. 13. günde mezenkimal hücreler her iki dokuyu çevrelemiştir. Bu safhada özofagus epiteli 4-6 hücre kalınlığındadır. Trakeanın yalancı çok katlı prizmatik epiteli silia.li hücrelerden ibarettir. M. trakealis ilk olarak bu safhada görülmüş ve myoblastlardan oluşmuştur. Fetal 15. günde özofagus 2-3 sıralı hücre içeren çok katlı epitele sahiptir ve sirküler myoblast tabakasıyla çevrelenmiştir. Tra- keayı çevreleyen mezenkimal hücreler 4-5 tane kıkırdaklaşma merkezi oluşturmuş tur. Trakea örtüsü silialı yalancı çok katlı prizmatik epiteldir ve m. trakealis belirgin dir. Fetal 17 günlük radarın özofagus epiteli 4-5 hücre kalınlığında çok katlı yassıdır. Longitudinal kas tabakası bu safhada görülmüştür. Trakea goblet hücreleri içeren ya lancı çok katlı prizmatik epitele sahiptir. Trakea kıkırdağının oldukça farklılaşmış59 olduğu görülmüştür. 5. postnatal günde özofagus epiteli çok katlı yassı nonkeratinizedir. Bu safhada ve 10. postnatal günde trakea silialı tek katlı prizmatik epitele sahiptir. Postnatal İÜ. günde özofagus epiteli çok katlı yassı keratinize tiptedir. Sonuç olarak, bu çalışmada elde edilen bulguların sıçan özofagus ve trakeasının gelişimi ile ilgili diğer morfolojik çalışmalara ışık tutacağı ve literatüre katkıda bu lunacağı kanısını taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY THE INVESTIGATION OF THE PRENATAL and POSTNATAL DEVELOPMENT OF RAT ESOPHAGUS and TRACHEA In this study, prenatal and postnatal development of rat esophagus and trachea were investigated using light microscopy. For this purpose, esophaguses and tracheas obtained from fetuses at 7, 10, 13, 15, 17 days of gestation and from newborn at 5, 10 days after birth were studied by histologycal methods. At the 7 th day of gestation esophagus and trachea had a simple columnar epithe lium in the spreating mesenchyme. At this time, the other layers of esophagus and trachea were not seen. At fetal the 10th day, although the esophagus had a simple co lumnar epithelium, at trachea, there was multi-row epithelial tissue. On the 13th day, mesenchymal cells surround both tissues. In this phase, esophagus epithelium was 4-6 cell thick. The pseudotratified columnar epithelial tissue of trachea consists of ciliated cells. M. trachealis which consisted of myoblast was first seen in this stage. At the fe tal 15th day, esophagus had stratified epithelium consisting of 2-3 row cells and was surrounded with circular myoblast layers. Mesenchimal cells which surrounded the trachea formed 4-5 centers of cartilaginous. The lining of the trachea was ciliated pse- udostratified columnar epithelium and m. trachealis was noticeable. The esophageal epithelium of fetal rats of 17th day was stratified squamous of 4-5 cells thick. The61 longitudinal muscle layers were seen in this stage. Trachea had pesudostratified co lumnar epithelium that included goblet cells. The cartilagea of trachea was appeared to be more differentiated. The esophageal epithelium was non-keratinized stratified squamous at postnatal 15th day. At this stage and postnatal 10th day, trachea had ciliated simple columnar epithelium. At postnatal the 10th day esophageal epithelium was of keratinized strati fied squamous type. In conclusin, we are of the opinion that the findings obtained in this work enligh ten other morphological investigations related to the development of rat esophagus and trachea, and contribute to literature.