Tek damar off pump ve on pump (lima-lad) koroner arter bypass cerrahisi yapılmış hastalarda major kardiyovasküler olay insidansının karşılaştırılması
Single vessel off the pump and pump (lima-lad) coronary artery bypass surgery is the incidence of major cardiovascular events in patients with made comparison
  1. Tez No: 406610
  2. Yazar: ÖZLEM KARAARSLAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TETİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada tek damar LİMA-LAD off-pump ve on-pump CABG yapılan hastaların erken dönem ve orta dönem kardiyovasküler risk insidansını değerlendirmeyi amaçladık. Kardiyovasküler cerrahinin ve anestezinin mortalite ve morbiditesi yüksek olduğundan, bu alanda birçok komplikasyonu görebilmek mümkündür. Daha önce yapılan çalışmalarda tek damar CABG operasyonu yapılan hastalarda off-pump ve on-pump karşılaştırılması yapılmadığından, bu komplikasyonların daha çok hangi olaylarla ilişkili olduğunun, bu ilişkiye katkıda bulunacak faktörlerin belirlenmesi ve hastanede kalış sürelerinin kardiyovasküler komplikasyon sıklığına etkisi araştırılmadığından bu konuya açıklık getirilmesi planlandı. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliğinde 2007 ve 2013 yılları arasında aterosklerotik tek damar LAD koroner arter lezyonu nedeniyle LİMA-LAD off-pump CABG operasyonu yapılan 23 hasta, on- pump CABG cerrahisi yapılan 17 hasta çalışmaya alındı. Araştırma sonucunda; yaş, cinsiyet, kilo, MI, DM, HT, KOAH, PAH, SVO, geçirilmiş revaskülarizasyon, sigara kullanımı, EF, kreatinin gibi demografik özellikler benzer bulundu. Grupların postoperatif erken dönem takiplerinde; yoğun bakım ünitesinde kalış süreleri, hastanede kalış süreleri off-pump CABG operasyonu yapılan grupta on-pump CABG operasyonu yapılan gruba göre daha kısa bulundu. Atriyal fibrilasyon gelişme sıklığı off-pump CABG operasyonu yapılan grubta on-pump CABG operasyonu yapılan gruba göre daha az görüldüğü bulundu. Bu çalışmamızın sonucunda kardiyo pulmoner bypass'ın vücuttaki tüm sistemleri etkilediği göz önüne alınırsa; tek damar LAD lezyonu olan hastalarda off-pump CABG de agresif manipulasyon gerekmemesi, kardiyak stabilazatörlerin yardımı ve cerrahın deneyimi ile CPB'de olduğu gibi tam revaskülarizasyonun sağlanabileceğini bu nedenle uygun vakalarda off-pump koroner arter bypass tekniğinin ilk seçenek olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
We aimed to determine the early and mid-term cardiovascular risk incidence in patients with single vessel LIMA-LAD off-pump and on-pump CABG. It is a high possibility to see a lot of complications because of cardiovascular surgery's and anesthesia's high morbidity and mortality. Comparison between patients uderwent off-pump and on-pump single vessel CABG has not been made in the previous studies and due to this there is no sufficient data of which complication is mostly related with this interventions so we aimed to determine the factors which may contribute to this relationship and to find if there is any effect of hospitalization period over the cardiovascular complication frequency. The study population included 40 patients with atherosclerotic single vessel LAD coroner artery lesion,who underwent LİMA-LAD CABG in the Cardiovascular Surgery Clinic of the Celal Bayar University Medical Faculty between 2007 and 2013. Off-pump CABG was performed on 23 patients, on-pump patients were 17. We found that demografic characteristics as age, sex, weight, Miocard infarctus, Diabetes Mellitus, High Tension, Chronic Obstructive Pulmonary Desease, Periferic Artery Desease, Cerebrovascular Desease, underwent revascularisation, smoking, Ejection Fraction and chreatinin was similar. İn the early postoperative follow up the İCU period and the hospitalization period in the off-pump group was found to be shorter than the on-pump group. Atrial Fibrillation frequency was found lesser in the off-pump group. İf we consider that cardioplulmonary by-pass effects all systems in the body; in the patients with single vessel LAD lesion undergoing off-pump CABG there is no need of agressive manipulation and cardiac stabilisation and depending on the surgeon's experience complete revascularisatin like CPB can be achieved so off-pump CABG techique shoudl be considered as a first option in suitbable cases