Ratlarda Streptokokus Pyogenez ve stafilokokus aureus ile deneysel olarak oluşturulan deri enfeksiyonları üzerine ozonlanmış yağın etkisi
The effect of ozonated oil on experimentally induced skin infection BY Streptococcus pyogenes and staphylococcus aureus in rats
- Tez No: 406650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET BİRDANE, PROF. DR. İHSAN KELEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Patoloji, Veteriner Hekimliği, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmanın amacı; ratlarda S. pyogenes ve S. aureus tarafından deneysel olarak oluşturulan deri enfeksiyonları üzerine ozonlanmış zeytinyağının etkinliğini, aktivitesini ortaya koymaktır. Araştırmada; 6-8 haftalık canlı ağırlıkları 80-130 gram arasında değişen, 93 adet Wistar Albino ırkı dişi rat kullanıldı. Çalışma başlıca; S. pyogenes ile deri enfeksiyonu oluşturulan grup (Grup 1.) ve S. aureus ile deri enfeksiyonu oluşturulan grup (Grup 2.) ve ortak Negatif Kontrol Grubu (Grup 3.) olmak üzere toplam 3 ana grup üzerinde yürütüldü. Grup 1. ve Grup 2.'nin her biri dört alt gruba ayrıldı. S. pyogenes ile deri enfeksiyonu oluşturulan grupta (Grup 1); Grup 1.1.'de (n=10) enfeksiyon oluşturulan deri bölgesine ozonlanmış zeytinyağı (Aktifoks, Işık Kozmetik), Grup 1.2. (n=10) enfeksiyon oluşturulan deri bölgesine zeytinyağı, Grup 1.3.'te (n=10) enfeksiyon oluşturulan deri bölgesine fusidik asit (Stafine krem, Koçak Farma İlaç) 24, 28, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80, 88, 96. saatlerde uygulandı. Grup 1.4.'te (n=11) enfeksiyon oluşturulan deri bölgesine herhangi bir uygulama yapılmadı. Tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere Grup 1.1., Grup 1.2., Grup 1.3. ve Grup 1.4.'ten.24, 28, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80, 88, 96. saatlerde swap ve doku örnekleri alındı ve değerlendirildi. S. aureus ile deri enfeksiyonu oluşturulan grupta (Grup 2); Grup 2.1.'de (n=10) enfeksiyon oluşturulan deri bölgesine ozonlanmış zeytinyağı (Aktifoks, Işık Kozmetik), Grup 2.2. (n=10) enfeksiyon oluşturulan deri bölgesine zeytinyağı, Grup 2.3.'te (n=10) enfeksiyon oluşturulan deri bölgesine fusidik asit (Stafine krem, Koçak Farma İlaç) 24, 28, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80, 88, 96. saatlerde uygulandı. Grup 2.4.'te (n=11) enfekisyon oluşturulan deri bölgesine herhangi bir uygulama yapılmadı. Tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere Grup 2.1., Grup 2.2., Grup 2.3. ve Grup 2.4.'ten 24, 28, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80, 88, 96. saatlerde swap ve doku örnekleri alındı ve değerlendirildi. Negatif Kontrol Grubu Grup 3.'te (n=11) aşındırılan deri bölgesine serum fizyolojik 24, 28, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80, 88, 96. saatlerde uygulandı. Yine Grup 3.'ten 24, 28, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80, 88, 96. saatlerde swap ve doku örnekleri alındı ve değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to determine the effect and activity of ozonated olive oil on experimentally induced skin infection by Streptococcus pyogenes and Staphylococcus aureus in rats. In this study 93 female Wister Albino rats aged between 6-8 weeks and weighing 80-130 gr were used as animal material. The study was performed on 3 main groups which Group 1. was infected with Streptococcus pyogenes Group 2. was infected with Staphylococcus aureus and Group 3. was negative control group. Infection were made in the skin of the experimental animals used in this study. Furthermore, each of Group 1. and Group 2. were further divided into 4 subgroups. Apart from Streptococcus pyogenes infection, animals in Group 1.1. (n=10), received ozonised olive oil (Aktifoks, Işık Kozmetik), animals in Group 1.2 (n=10) received olive oil, Group 1.3. (n=10) received fusidic acid (Stafine cream, Koçak Farma İlaç) to the infection side in their skin at 24, 28, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80, 88, 96 hours. Animals in Group 1.4. (n=11) did not received any treatment after Streptococcus pyogenes infection. Swab and tissue samples before treatment and 24, 28, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80, 88, 96 hours after treatment were collected and evaluated from Groups 1.1., 1.2., 1.3. and 1.4.. Apart from Staphylococcus aureus infection, animals in Group 2.1. (n=10), received ozonised olive oil (Aktifoks, Işık Kozmetik), animals in Group 2.2. (n=10) received olive oil, Group 2.3. (n=10) received fusidic acid (Stafine cream, Koçak Farma ilaç) to the infection side in their skin at 24, 28, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80, 88, 96 hours. Animals in Group 2.4. (n=11) did not received any treatment after Streptococcus aureus infection. Swab and tissue samples before treatment and 24, 28, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80, 88, 96 hours after treatment were collected and evaluated from Groups 2.1., 2.2., 2.3. and 2.4.. Abraded skin regions in Group 3. (n=11) which was negative control group, received only serum physiologic at 24, 28, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80, 88, 96 hours. Furthermore, swab and tissue samples before treatment and 24, 28, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80, 88, 96 hours after serum physiologic application were collected and evaluated from Group 3.. In histopathological examination, as a result of gram staining, in Group 1.1. (ozonized olive oil group) presence of bacteria was 18.2 % and in Group 1.4.