Buzağılarda intestinal atresia'larda klinik ve operatif yaklaşımlar
Clinical and operative approach of intestinal atresia calves
- Tez No: 406651
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFÜKAR KADİR SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dünyanın birçok bölgesinde, ruminantlarda kongenital anomalilerle karşılaşıldığı çeşitli araştırıcılar tarafından bildirilmiştir. 2005-2014 yılları arasında kliniğimize kabul edilen 43 buzağıda intestinal atresiler gözlenmiş ve çalışmaya dahil edilen olguların preoperatif, intraoperatif ve postoperatif bulguları değerlendirilmiştir. Atresia ani gözlenen 27 olgunun 16 sının (%59.25) erkek, 11'inin (%40,74) dişi olduğu; tüm atresiler içinde % 62.79 oranında gözlendiği belirlenmiştir. Değerlendirmeye alınan buzağılar içinde 11 olguda (% 25.58) Atresia koli gözlenmiş, 3 olguda (% 6.97) Atresia ani et recti; 2 olguda da ( % 4.65) Atresia ani et rectovaginal fistül belirlenmiştir. Atresia ani olgularının 19'unun Holstein, 7'sinin Simental, 1'inin yerli-melez olduğu belirlenmiştir. Atresia ani et recti gözlenen 3 olgundan 1'inin simental, 1'inin yerli-melez, 1 olgunun da Montafon ırkı olduğu belirlenmiştir. Atresia ani et rectovaginal fistül gözlenen 2 olgudan 1'i Simental, diğeri ise yerli-melez olduğu kayıtlara geçmiştir. Atresia koli olgularından 6 'sı Holstein, 3'ü Simental, 1'i yerli-melez ve 1'i nin de Montafon ırkı buzağı olduğu saptanmıştır. İntestinal atresia gözlenen 43 buzağı içindeki 27 atresia ani, 3 atresia ani et recti ve 2 atresia ani et rectovaginal fistül belirlenen olgulara operatif girişim yapılmış ve tümü hayatta kalmıştır. Atresia koli gözlenen 11 olgudan 2 si hayatta kalmış ve diğerleri postoperatif kısa peryotta ölmüştür. Sonuç olarak, İntestinal atresialar içinde atresia koli olguları hariç diğer atresiaların operatif girişimle yaşatılabildikleri, atresia koli olgularının ise operatif girşim yapılsa dahi kısa peryotta öldükleri, çok azının hayatta kaldığı; İntestinal atresilerin erken tanısının operatif sağaltımın başarısını arttıracağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Congenital anomalies in ruminants are widely reported by various researchers around the world. The study cases were 43 calves accepted to our clinics between 2005-2014 evaluated for preoperative,operative and postoperative results of intestinal atresias. The atresia ani cases (n=27) were found to consists of males (n=16,%59.25) and females (n=11, %40,74) and overall rate over other type of atresias was % 62.79. In 11 cases (% 25.58) Atresia coli, 3 cases (% 6.97) were found to have Atresia ani et recti; 2 cases ( % 4.65) were found to have Atresia ani et rectovaginal fistula. The cases of Atresia ani consisted of Holstein (n=19), Simental (n=7) and a mixed breed (n=1) calves. The 3 cases of Atresia ani et recti consisted of simental (n=1), mixed-local (n=1) and a Montafon (n=1) breeds. The Atresia ani et rectovaginal fistula cases consisted of 2 calves, a Simental (n=1), and a mixed-local (n=1) breed. The Atresia coli cases were consisted of n=6 Holstein, n=3 Simental, n=1 local – mixed breed and n=1 Montafon calves. The selected 27 cases of atresia ani, 3 atresia ani et recti and 2 atresia ani et rectovaginal fistula cases over 43 calves were operated and survived. The Atresia coli group of 11 cases were operated but only 2 of them survived, others were lost in early postoperative period. In results, except atresia coli cases, rest of the intestinal atresia patients were able to survive after operative intervention, the atresia coli cases died in early postoperative term even when the operation performed, so few stayed alive. Early prognosis was found to be crucial for the success of operative treatment in intestinal atresias.