Endojen melatoninin ve pinealektomili ratlarda eksojen melatoninin organofosfat insektisit fenthion ile oluşturulan toksisite üzerine koruyucu etkisi
Protective effect of endogenous melatonin and exogenous melatonin in pinealectomized rats on toxicity induced with organophosphate insecticide
- Tez No: 406649
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN MOLLAOĞLU, DOÇ. DR. NURAY ÖZTAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bir organofosfat insektisit olan fenthion, uzun yıllardır kullanılmakla birlikte, bu insektisitin zararlı etkileri ve bu etkilerden korunmayı amaçlayan çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı, akut fenthion maruziyetine bağlı oluşan toksisite üzerine endojen ve eksojen melatoninin koruyucu etkisini süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve malondialdehit (MDA) parametreleri ile değerlendirmektir. Wistar-albino cinsi 63 adet erkek rat, kontrol grubu 8, diğer gruplar 11'er adet olmak üzere altı gruba ayrıldı: kontrol (G1), fenthion (G2), fenthion + melatonin (G3), pinealektomi (G4), pinealektomi+fenthion (G5), pinealektomi+fenthion+melatonin (G6). Endojen melatoninin etkisini görebilmek için fenthion oral yoldan tek doz 54 mg/kg olarak gece verildi. Melatonin ise iki gün süreyle günde tek doz 10 mg/kg intraperitoneal olarak gündüz uygulandı. Fenthion uygulamasından 24 saat sonra ratlar sakrifiye edildi. Karaciğer, böbrek ve beyin doku örneklerinde SOD, CAT enzim aktiviteleri ile MDA seviyeleri spektrofotometrik yöntemle belirlendi. İstatistiksel olarak iki bağımsız grubun karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, ikiden fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında ise Kruskal-Wallis H testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Fenthion is an organophosphate insecticide which has been used for many years. Yet studies on the harmful effects of fenthion and their prevention are still being conducted. The aim of this study is to evaluate toxicity induced through acute fenthion exposure and the protective quality of exogenous and endogenous melatonin. This will be tested using following parameters; superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and malondialdehyde (MDA). 63 male rats from genus of wistar-albino were separated into 6 groups where control group had 8 rats while other groups were given 11 rats each: control (G1), fenthion (G2), fenthion + melatonin (G3), pinealectomy (G4), pinealectomy+fenthion (G5), pinealectomy+fenthion+melatonin (G6). In order to observe the effects of endogenous melatonin, fenthion was administered orally one day before with a dosage of 54mg/kg. Melaronin was administered for two days intraperitoneally during daytime in a single dose of 10 mg/kg. 24 hours following the application of fenthion, rats were sacrificied. Liver, kidney and brain tissue samples' SOD, CAT and enzyme activities and MDA levels were determined with spectrophotometric method. Statistical comparison of two independent groups were done with Mann-Whitney U test and whenever more than two independent groups were compared, Kruskal- Wallis H test was used.