Serebral palsili olgularda duyu bütünleme ağırlıklı fizyoterapi programının fonksiyonellik,spastisite ve motor seviye üzerine etkisi
The effect of sensory integration weighted physiotherapy program in cases with cerebral palsy over the functionality,spasticity and motor level
- Tez No: 406711
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmamızın amacı, Serebral Palsili çocuklarda uygulanan bireyselleştirilmiş NGT-B yaklaşımının ve Duyu bütünleme terapisinin fonksiyonellik, spastisite ve motor seviye üzerine etkilerini karşılaştırmaktı. Çalışmaya 33 SP'li olgu dâhil edildi. I.gruba 12 seans boyunca Duyu bütünleme tedavisinin içerdiği vestibüler, proprioseptif ve taktil çalışmalar yapıldı. II. Gruba 12 seans boyunca bireyselleştrilmiş NGT-B tedavisi verildi. Değerlerndirmeler tedavi öncesinde ve sonrasında yapıldı. Spastisite Modifiye Ashwort Skalası ile denge ve propriosepsiyon PEDALO, fonksiyonellik PEDI, oturma dengesi video bazlı görsel analiz, motor seviye GMFM-88 ile değerlendirildi. Tedavi sonrası her iki gruptaki olguların fonksiyonellik, spastisite, oturma dengesi, motor seviye, denge ve propriosepsiyon değerlerindeki değişimleri anlamlı değildi. (p>0.05) Çalışma sonunda, SP'li çocuklarda duyu bütünleme terapisi ile NDT-B karşılaştırıldığında anlamlı bir sonuç ortaya çıkmamasıyla birlikte ,Duyu Bütünleme terapisinin SP'li çocukların kişiselleştrilmiş eğitim programlarında yer almasının gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study was to compare the effects of individualized NGT approach used on children with Cerebral Palsy and Sensory integration therapy over the functionality, spasticity and motor level. 33 cases with CP were included in this study. Throughout the 12 sessions, the 1st Group went under vestibular, proprioceptive and tactile studies, which are part of Sensory integration treatment. The 2nd Group was given individualized NGT treatment throughout the 12 sessions. Assessments were held before and after the treatment. Balance was assessed via Spasticity Modified Ashworth Scale, proprioception via PEDALO, functionality via PEDI, sitting balance via video based visual analysis, motor level via GMFM-88. After the treatment, functionality of the patients in both groups after treatment spasticity,sitting balance,motor level,observed changes in the value of balance and proprioception,but these changes were not significant in statical level (p>0.05). At the end of the study, while there was not a significant result when sensory integration therapy in children with CP was compared with NGT, it was found that the inclusion of Sensory Integration therapy into the individualized education programs of children with CP is necessary