Farklı özür gruplarında basınç duyusu ve diğer gelişimsel faktörlerin kavrama gelişimi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of the pressure sensory and other developmental factors on grasp development in different disability groups
- Tez No: 248418
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KİTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalısmanın amacı, farklı özür gruplarında basınç duyusu ve diğer gelisimselfaktörlerin kavrama gelisimi üzerindeki etkilerini belirlemek ve tartısmaktır. Çalısmayagörme engelliler ilköğretim okuluna devam eden 30 görme engelli, isitme engellilerilköğretim okuluna devam eden 30 isitme engelli, fizyoterapi ve rehabilitasyonprogramına devam eden 30 SP'li ve herhangi bir sağlık problemi bulunmayan, birilköğretim okuluna devam eden 30 sağlıklı olgu alınmıstır. Olgular rastgele örneklemmetodu ile seçilmistir. Çalısmanın baslangıcında olgulara ait demografik bilgilerkaydedilmistir.Olguların kaba motor fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla Kaba MotorFonksiyon Ölçümü (GMFM), fonksiyonel bağımsızlık düzeylerini belirlemek içinPediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (WeeFIM) kullanılmıstır. SP'li olgulardaspastisiteyi değerlendirmek amacıyla Modifiye Ashworth Skalası kullanılmıstır. Üstekstremitenin günlük yasam aktivitelerindeki fonksiyonelliğini değerlendirmekamacıyla Jebson El Fonksiyon Testi, kavrama fonksiyonelliğini değerlendirmekamacıyla Kapandjl tarafından tanımlanan sınıflandırma kullanılmıstır. Olgularınkavrama kuvvetini değerlendirmede, Jamar el dinamometresi ile yapılan ölçümkilogram (kg.) cinsinden kaydedilmistir. Hafif dokunma ve deriden kas ve eklemlereulasan baskıyı (derin basınç duyusu) değerlendirmek için 6.45, 5.07 ve 4.17 numaralıSemmes-Weinstein monoflamentleri kullanılmıstır. Ayrıca parmak tanıma testi, pasifhareket duyusu testi, hafif dokunma testi ve stereognozis testi uygulanmıstır. Eldekibasınç duyusunu değerlendirmek amacıyla Enraf Nonius marka Myomed 134 cihazıkullanılmıstır.Çalısmanın sonunda görme engelli, isitme engelli ve sağlıklı olgularda GMFM testitoplam skoru maksimum skor olan 264 olarak bulunurken, SP grubunun GMFM testiiiskoru ise 181,6±56,33 olarak bulunmustur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the effects of pressure sensory and theother developmental factors on grasp development in different disability groups. Thirtyblind shoolchildren, thirty shoolchildren with hearing loss, thirty sighted schoolchildrenand thirty schoolchildren with cerebral palsy (CP) which continue physiotherapyprogram were included in this study. Childrens were selected randomly. At the beginingof the study, demographic data was recorded.The Gross Motor Function Measure (GMFM) was used for assessment of children?sgross motor functions, and Pediatric Functional Independence Measure (WeeFIM) wasused for evaluation of functional independence levels. The Modified Ashworth Scalewas used in the evaluation of muscle tone. The functional status of upper extremities inactivities of daily living were assesed using Jebsen Hand Function Test. Graspfunctionality was evaluated with Kapandjl classification. In the assessment of gripstrength, the evaluation score was recorded in kilograms (kg.). Light touch-deeppressure sensory was evaluated with 6.45, 5.07 and 4.17 monofilaments. Also fingerrecognition test, testing of passive motion, light touch testing and stereognosis testswere used. Enraf-Nonius marked Myomed 134 device was used for evaluate pressuresensory.At the end of the study, while it was found 264 as total score in blind, deaf andsighted children, the GMFM score was 181,6±56,33 in cerebral palsied children.