Yaşlı bireylerde kognitif fonksiyon ile yürüme arasındaki ilişki
Relationship between gait and cognitive functions in elderly people
  1. Tez No: 406712
  2. Yazar: ELİF ESMA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN, DOÇ. DR. HANEFİ ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Geriatri, Physiotherapy and Rehabilitation, Geriatrics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÇalıĢmamızda, geriatrik popülasyonda yürüme ve denge fonksiyonları ile kognitif iĢlevleri değerlendirerek, fiziksel aktivite ve biliĢ arasındaki etkileĢimi incelemek amaçlanmıĢtır. AraĢtırma, Ġstanbul Ġzzet Baysal Huzurevi‟nde yaĢayan, demansı olan ve olmayan 40 birey üzerinde yapılmıĢtır. ÇalıĢmaya gönüllü, 65 yaĢ ve üstü, iletiĢim kurabilecek yeterli zihinsel fonksiyonları bulunan bireyler alınmıĢtır. Katılımcıların demografik bilgileri kaydedilmiĢtir. Yürüme ve denge fonksiyonlarını değerlendirmek için;“Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT)”ve“Tinetti Denge ve Yürüme Skalası (TDYD)”, kognitif durum değerlendirmesi için“Standardize Mini Mental Test (SMMT)”kullanılmıĢtır. SMMT alt baĢlıklarından“Dikkat ve hesap yapma”fonksiyonu yaĢ ile iliĢkili bulunmuĢtur.
Özet (Çeviri)
In this study the aim is to analyze the correlation between physical activity and cognition which is associated with balance, gait and cognitive functions in elderly population. This study was conducted with 40 people with and without demantia who live in Istanbul at Izzet Baysal Nursing Home. Volunteers who are older than 65 years with sufficient cognitive capacity to communicate have participated in this study. Demographic information of individuals were recorded. Gait and balance functions were evaluated with“Timed Up and Go Test (TUG)”and“Tinetti Balance And Gait Scale (TBGS)”.