El ekzeması olanlarda depresif belirtilerin ve anksiyete belirtilerinin varlığı ve yaşam kalitesinin kontrol grubu ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi
Evaluating quality of life, existence of anxiety and depression symptoms in patients with hand eczema: A controlled study
  1. Tez No: 406779
  2. Yazar: SERAP MADEN
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEBNEM AKTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
El ekzemaları toplumda sık karşılaşılan, birçok olguda tedavilere karşı direnç gözlenen ve yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkileri bulunan dermatolojik hastalıklardandır. Bu çalışmada kronik el ekzeması olan olgularda yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi, depresyon, anksiyete ve sosyal etkilenim düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamıza Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Polikliniği'nde el ekzeması tanısı almış olan ve bu nedenle takip edilmekte olan 18 yaş ve üzerindeki olgular ile sağlıklı gönüllülerden oluşan kontrol grubu dahil edilmiştir. El ekzeması olan hasta grubunu yaşları 20 ile 74 arasında değişen 41 kadın ve 29 erkek hasta olmak üzere toplam 70 hasta, kontrol grubunu ise yaşları 20 ile 86 arasında değişen 35 kadın ve 35 erkek olmak üzere toplam 70 olgu oluşturmuştur. El ekzeması olan gruba el ekzema yaygınlık ve şiddetini değerlendirmek amacıyla“El Ekzeması Yaygınlık Skoru (EEYS)”ve“El Ekzema Şiddet İndeksi (EEŞİ)”uygulanmıştır. Her iki gruba psikometrik değerlendirmeler için“Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HADÖ)”,“Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği (LSKÖ)”ve yaşam kalitesini değerlendirmek amacı ile“Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu Türkçe Versiyonu (DSÖ Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu-TR)”uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hand eczema is a common dermatological disorder which is resistant to treatment in many cases, this disorder affects the life quality of the patients negatively. In this study, it is aimed to assess the life qualities of patients with hand eczema and to determine levels of depression, anxiety and social influence. Cases diagnosed and monitored as hand eczema at the Outpatient Clinic of Dokuz Eylül University Medical Faculty Department of Dermatology and control group consisting of healthy volunteers were included in our study. The patient group consisted of 41 female and 29 male patients (70 patients in total) whose ages ranged from 20 to 74 while the control group consisted of 35 female and 35 male cases (70 cases in total) whose ages ranged from 20 to 86.“Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS)”,“Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS)”and“World Health Organization Quality of Life (WHOQoL- Short Form Turkish Version)”were applied to both groups for the assessment of quality of life.“Hand Eczema Extensity Scale”and“ Hand Eczema Severity Index”were used in order to assess severity and extensity of eczema.