El ekzemasında Allium'a karşı kontakt duyarlılık
Contact sensivity to Allium in hand eczema
  1. Tez No: 236544
  2. Yazar: BİLGE FETTAHLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAROL L. AKSUNGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Son yıllarda değişik ülkelerden, özellikle el ekzemalı hastalarda, sarımsağa karşı kontakt duyarlılık üzerine çalışmalar yayımlanmaktadır. Ülkemizde sarımsağın çok tüketilen bir besin olduğu göz önünde tutularak, bölgemizdeki el ekzemalı hastalarda bu bitkiye karşı kontakt duyarlılık sıklığını araştırmak amaçlandıGereç ve Yöntem: El ekzemalı 67 hastaya (45 kadın, 22 erkek) Avrupa Standardı Serisi ve sarımsağın en önemli allerjenlerinden biri olan diallil disülfit ile yama testi yapıldıBulgular: Diallil disülfite karşı kontakt duyarlılık, yalnız bir hastada (% 1,5) saptandı. Avrupa Standardı Serisi ile yapılan yama testinde en az bir pozitiflik, 31 hastada (% 46,3) gözlendi. Bu testteki pozitiflik ile hastanın cinsiyeti ve yaşı; ekzemanın yerleşimi, evresi ve şiddeti; el yıkama sıklığı ve atopi gibi özellikler arasında bir ilişki saptanmazken, iki yıldan uzun süredir el ekzeması olan hastalarda yama testi pozitifliği, anlamlı olarak daha sıktıSonuç: Diallil disülfite karşı kontakt duyarlılık sıklığımız, bu maddenin standart yama testine katılabilmesi için yeterli gözükse de, bu bulgunun anlamlı olup olmadığını belirlemek üzere hasta serimiz genişletilmelidir. Avrupa Standardı Serisi ile yama testi, el ekzemalı hastaların tümünde yapılmaya çalışılmalı, uzun süreli hastalığı olanlarda ise kesinlikle uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: In recent years, studies about contact sensitivity to garlic, particularly regarding the patients who have hand eczema, are being published in different countries. Considering that the garlic is heavily consumed food in our country, it is aimed to do a research on incidence of the contact sensitivity to the said plant regarding the patients in our region who have hand eczemaMaterial and Methods: Patch tests with European Standard Series and diallyl disulfide which is one of the most important allergens of garlic are made to 67 patients (45 women, 22 men) who have hand eczemaContact sensitivity to diallyl disulfide has been confirmed regarding just one patient (1.5%). It has been observed at least one positiveness regarding the patch test with European Standard Series on 31 patients (46.3%) through all patients. Even though there has been no correlation confirmed between positiveness regarding the patch test and the characteristics such as sex and age of the patient, localization, phase and severity of the eczema, hand-washing frequency and atopy; the positiveness of patch test regarding the patients who have hand eczema for more than two years is significantly more frequent.Conclusion: Even though the incidence of the contact sensitivity to diallyl disulfide is deemed as sufficient for this substance to join in the standard patch test, the patient series should be enlarged in order to confirm whether this finding is meaningful. The patch test with European Standard Series would be applied to all patients who have hand eczema, and shall certainly be applied to the ones who have hand eczema for a long time.