Krup tanısı olan hastalarda, hastalığın ağırlığını belirleyen etkenlerin araştırılması
Investigation of disease severity predictors in patents with croup
- Tez No: 406778
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı krup patogenezinde, sitokinlerin (TNF, IL-6, IL-10, PAF), kortizol ve IgE'nin rolünün saptanması ve krup hastalığının klinik ağırlığını belirleyen etkenlerin araştırılmasıdır Materyal ve Metot: Hasta grubu olarak Eylül 2013-Eylül 2014 tarihleri arasında Çocuk Acil Polikliniği'ne başvuran krup tanısı konulan hastalar ve kontrol grubu olarak 30 sağlıklı çocuk çalışmaya alındı. Tüm hastaların demografik özellikleri, başvuru şikayeti, klinik bulguları, tekrarlayan krup, hastada ve ailede atopi öyküsü kaydedildi. Westley krup skorlama sistemine göre hastalar hafif ve orta/ağır olmak üzere gruplandırıldı. Hastalardan tedavi öncesi ve kontrol grubundan tam kan sayımı ve sitokin düzeyleri için kan örneği alındı. Solunum yolu patojenleri nazofarengeal sürüntü örneğinde PCR yöntemi ile çalışıldı. Bulgular: Toplam 69 krup tanısı alan hasta çalışmaya alındı. Hastaların 34 (%49)'ü hafif, 31 (%45)'i orta, 4 (%6)'ü ağır krup olarak sınıflandırıldı. Krup olgularının 52 (%75,4)'si erkek ve ortanca yaşı 32,0 (16,5-52,0) ay, kontrol grubunun 17 (%56,7)'si erkek ve ortanca yaşı ise 27,5 (15,5-72,0) ay idi (p= 0,064; p=0,486).Hafif ve orta/ağır grup arasında yaş açısından farklılık saptanmadı (p=0,107).Hafif grupta hastaların 18 (%52,9)'inde, orta/ağır grubun 15,0 (%42,8)'inde olmak üzere toplam 33,0 (%47.8) hastada tekrarlayan krup tespit edildi (p=0,405).Hastaların %32'sinin 12.00-18.00 saat aralığında başvurduğu saptandı. Hastaların 45 (%65.2)'inde viral etken izole edildi. Rhinovirüs PCR22 hastada pozitif saptandı.Hasta grup ve kontrol grup karşılaştırıldığında TNF alfa, IL-6, IL-10, PAF ve IgE düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Ancak tüm krup hastalarının ortalama lökosit sayısı ve kortizol düzeyi kontrol grubundan yüksek bulundu (sırasıyla p=0.005; p=
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective:The aim of this study is investigating role of cytokines (TNF, IL-6, IL-10, PAF), cortisol, and IgE in croup pathogenesis and factors that determine clinical severity of the croup disease. Materials and Methods: Patients diagnosed with croup at Pediatric Emergency Clinic between October 2013-October 2014 were included in the study. Also 30 healthy children were included as a control group. Patients demographic characteristics, presenting symptoms, clinical findings, recurrent croup history, and patients and families atopy history were recorded. All patients were grouped according to the Westley croup scoring system as a mild and moderate/severe group. Blood samples were taken for complete blood count and cytokine levels from control group and the patients before the treatment. Respiratory pathogens were studied with PCR from nasopharyngeal swabs Results: A total of 69 croup patients were admitted to the study; 34 (49%) patients were were classified as mild, 31 (45%) were moderate and 4 (6%) were severe croup. From 52 croup patients (75.4%) were boys and the median age was 32.0 (IQR: 16.5 to 52.0) months, in the control group 17 (56.7%) were male and the median age was 27.5 (IQR: 15.5 to 72.0) months (p = 0.064; p = 0.486). There wasn't any significant difference between mild and moderate/severe group in terms of age (p = 0.107). In mild group 18 (52.9%) of patients and in the moderate/severe group 15 (42.8%) of patients, totally 33 (47.8%) patients was diagnosed with recurrent croup (p = 0.405). Totally 32% of patients was admitted in the clinic between 12:00 am 06:00 pm. Viral agents were isolated in 45 of patients (%65.2). Rhinovirus PCR tests were positive in 22 of patients. When the patients and control groups compared, there was no statistically significant difference between levels of TNF-alpha, IL-6, IL-10, PAF and IgE. However, mean white blood cell count and plasma cortisol levels of all croup patients were found higher than the control group (p = 0.005; p =