Teropötik plazmaferez tedavisi uygulanan nöroloji hasta verilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of neurology patient data theuropatic plasmapheresis treatment applied
- Tez No: 406788
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DEMİRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 392
Özet
Terapötik plazmaferez işlemi (TPE) bilindiği gibi bir çok nörolojik hastalıkta başarı ile kullanılmaktadır. Bizim merkezimizde de uzun zamandır birçok dahili hastalığın yanı sıra nörolojik endikasyonlarla da TPD yapılmaktadır. Bu çalışmamızda DEÜ Tip Fakültesi Hastanesi Kan Merkezi Aferez Biriminde ocak 2010-aralık 2014 tarihleri arasında plazmaferez uygulanan hasta verileri incelendi. Toplam 775 seans, 115 epizot ve 105 hasta verisi değerlendirildi. Ortalama yaş 49.8 idi. Hastaların 95 tanesi Nöroloji Servisinde ve 11 tanesi ise Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesinde takip ediliyordu. 49 hasta ile en sık plazmaferez endikasyonu Myastenia Gravis için konulmuştu veMG'i 21 hasta ile MS takip ediyordu. İşlemde replasman sıvısı olarak TDP kullanılan seanslarda çok az hipotansiyon geliştiği görüldü (hipotansiyon gelişen 28 seansın 2 tanesinde TDP kullanılmıştı). Diğer komplikasyonlar değerlendirildiğinde replasman sıvıları arasında farklılık yoktu. Plazmaferez cihazları değerlendirildiğinde 92.6 dk.
Özet (Çeviri)
As known, therapeutic plasmapheresis exchange (TPE) has been used successfully in thetreatment of several neurological diseases. In our center, TPE has been performed in many cases with internal diseases as well as those with neurological disorders for along time.In this study, we analyzed the patients data who underwent plasmapheresis at DEU Medical Faculty Hospital in the central blood apheresis unit between January 2010-December 2014. A total of 775 seances, 115 episodesand 105 patients data were evaluated.The mean age was 49,8 . 95 patients were being followed in Neurology ward and 11 of those patients were followed in the ICU. In our study, Myasthenia Gravis with 49 patients was the most common indication for plasmapheresis followed by MS with21 patients. Although there is no differences in the rate of coplications developed plasma Exchange performed with different fluid replacments, less hypotension was seen in those exchanges that were performed with FFP , 2 out of 28 patients developed hypotension during plasmapheresis performed with FFP.