İç hastalıkları kliniklerinde teropötik plazmaferez tedavisi uygulanan hasta verilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 406787
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DEMİRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Terapötik plazmaferez (TPD) işlemi bilindiği gibi bir çok dahili hastalıkta başarı ile kullanılmaktadır. Bizim merkezimizde de uzun zamandır birçok dahili endikasyonlarla TPD yapılmaktadır. Bu çalışmamızda DEÜ Tip Fakültesi Hastanesi kan merkezi aferez biriminde ocak 2010-aralık 2014 tarihleri arasında plazmaferez uygulanan hasta verileri incelendi. Toplam 1048 seans 105 hasta verisi incelendi. En fazla işleme alınan hasta grubu 49 hasta ile nefroloji kliniğindendi. Bunu 21 hasta ile hematoloji kliniği izlemekteydi. Nefroloji kliniğinden alınan hastaların çoğunluğunu akut rejeksiyon tanılı hastalar, hematoloji kliniğinden alınan hastaların çoğunluğu ise TTP tanılı hastalardı. İşlemler incelendiğinde tüm seansların sonucunda en iyi yanıt alınan hastalık TTP idi. Bunu akut rejeksiyon , multiple myelom, vaskülitler , hiperlipidemi izlemekteydi. İşlemlerin 920 si olmak üzere çoğunluğu TDP ile yapılmıştı. Astec, Comtec, Optia olmak üzere üç farklı plazmaferez cihazı kullanılmış olup bunlardan 63 hastada olmak üzere en çok Comtec kullanılmıştı ve en iyi yanıt, en kısa süre, en az komplikasyon, en az değişen plazma hacmine sahip olan Comtec cihazı idi.
Özet (Çeviri)
Therapeutic plasmapheresis (TPE) is being used in treatment of internal diseases successfully. In our centre, TPE is also being used in numerous indications. This study anaylyses patient data, which had been treated with TPE in Dokuz Eylül University Faculty of Medicine apheresis unit, between January 2010- December 2014. 1048 session and 105 patient's data had been analyzed. Nephrology clinic with 49 patients and hematology clinic with 21 patient were big groups of our study. Most common diagnosis were acute rejection in nephrology group and TTP in hematology group. The result of our analysis revealed that the best response to TPE was in TTP and this was follwed by acute rejection, multiple myeloma, vasculitis, hyperlipidemia. 920 of 1048 sessions had been administered with plasma. Three different machine had been used, which were Astec, Comtec and Optia. Comtec was the most frequently used machine. The best response, the shortest session duration, minimum complication and the minimum exchanged plasma volume had also been provided with Comtec.