Subklinik cushing sendromu ve fonksiyon göstermeyen adrenal kitleli hastalarda kortikosteroid bağlayan globulin düzeyi ve glukokortikoid reseptör polimorfizm sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of glucocorticoid binding globulin levels and glucocorticoid reseptor polimorfizm fraquency in patients with adrenal masses and subclinical cushing syndrome
  1. Tez No: 406789
  2. Yazar: HASİBE AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SERKAN YENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Modern görüntüleme yöntemlerinin sık kullanımı nedeniyle rastlantısal adrenal kitle saptanan hasta sayısı artmaktadır. Subklinik Cushing Sendromu (sCS), adrenal kitle ile başvurmuş bir hastada, Cushing Sendromu' nun klasik bulguları yok iken veya silik belirtileri mevcut iken, yapılan hormonal testler sonucunda adrenal bez kaynaklı ılımlı bir glukokortikoid otonomisinin saptanma durumu olarak tanımlanmaktadır. Bu kişilerde Cushing Sendromu' ndaki kadar aşikâr olmasa da glukokortikoid fazlalığının klinik bulgularının (obezite, hipertansiyon, glukoz intoleransı…) olduğu gösterilmiştir. Son 10 yıl içinde yapılan çalışmalar adrenal adenom ile başvuran hastaların, adenomu olmayan hastalara göre daha bozuk bir metabolik ve kardiyovasküler profile sahip olduklarını göstermektedir. Bu kötü metabolik ve kardiyovasküler profilin subklinik Cushing Sendromu olan kişilerde daha belirgin olsa da fonksiyon göstermeyen adrenal kitlesi olan bireylerde de görülüyor olması adenom ilişkili sinsi ve sürekli bir glukokortikoid otonomisi ve dolayısı ile ılımlı bir glukokortikoid fazlalığını desteklemektedir. NFA ve sCS' lu hastalardaki glukokortikoid otonomisinin iki nedene bağlı olabileceğini düşündük. Bunlardan ilki, adrenal kitlesi olmayan bireylere göre daha düşük KBG düzeyine sahip olmaları ve böylece kortizolün fonksiyon gösteren serbest fraksiyonun kanda artması, ikincisi GR polimorfizmi sonucu oluşan artmış GR duyarlılığı ve GK' lerin artmış hücresel etkileri. Çalışmamızda adrenal kitlesi olan hasta grubunun ve adrenal kitlesi olmayan kontrol grubunun KBG düzeylerini inceledik. Hasta ve kontrol grubu arasında fark saptamadık. GR duyarlılığının artması ile ilişkili iki tek nükleotid polimorfizmi de N363S ve BcL I sıklığı adrenal adenomu olmayan kişilerde ve adrenal adenomu olan bireylerde araştırdık. Hasta ve kontrol grubunda BcL I polimorfizm görülme oranları son derece yakınken, N363S polimorfizmi, hastalarda daha yuksek oranda saptandı. Adrenal kitlesi olan hastaların sağlıklı kontrollere kıyasla artmış kortizol yükünün nedeni, N363S polimorfizminin hastalarda daha sık görülmesi ve bunun GK' lerin etkisinin hücresel düzeyde artmasına neden olması olabilir.
Özet (Çeviri)
Number of patients with incidental adrenal masses are increasing due to frequent use of modern imaging methods. Subclinical Cushing' s Syndrome (sCS) is defined as adrenal gland-dependent glucocorticoid autonomy determined after hormonal tests with in patients presenting with adrenal masses without classic signs of Cushing' s Syndrome. The clinical signs of glucocorticoid excess of the (obesity, hypertension, glucose intolerance ...) has been shown in this patients, but not apparent as Cushing' s syndrome. Studies over the last 10 years shows that pateints with adrenal adenomas have worse metabolic and cardiovascular profile compared to patients without adenomas. This metabolic and cardiovascular profile though more pronounced in people with subclinical Cushing' s Syndrome not only in subclinical Cushing' s Syndrome but also in patient with nonfunctional adrenal masses have. This profile, supports a moderate glucocorticoid excess and a devious and continuous glucocorticoid autonomy. We thought, glucocorticoid autonomy of patients with nonfunctional adrenal masses and sCS, might be due to two reasons; the first of these, patients with nonfunctional adrenal masses and sCS have a lower CBG level according to individuals without adrenal masses, thus increase the functional free fraction of cortisol in blood levels; the second is GR polymorphism, causes an increased sensitivity and increased cellular effects of GC. In this study we examined the CBG levels in patients with adrenal masses and without adrenal masses. We found no difference between patients and controls. Fraquency of two single nucleotide polymorphisms associated with increased sensitivity of GR N363S and BcL I also been investigated in patients with non- adrenal adenoma and adrenal adenoma. BcL I polymorphism in patients and control group incidence are extremely close. The N363S polymorphism was found in a higher proportion of patients. The reasons for the increased cortisol load in patients with adrenal masses compared with healthy control groups may be the increased GR sensitivity with N363S polymorphism frequency, and increased cellular effects of GC's.