Hipotiroidide oluşan otoantikorlar ve TSH düzeyi ile inflamasyon belirteci olan RDW arasındaki ilişki
The relationship between autoanti̇bodi̇es and TSH i̇n hypothyroi̇di̇sm with RDW whi̇ch i̇s an i̇nflammati̇on marker
- Tez No: 406791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
GİRİŞ: Hashimato tiroiditi tiroid dokusunun lenfositik infiltrasyonu ile karakterize en sık görülen otoimmün bir hastalıktır. İyot yetersizliği olmayan bölgelerde hipotiroidinin en yaygın nedenidir. Hashimato tiroiditi düşük derecede sistemik inflamasyon ile seyreder. Kronik enflamasyon ise aterosklerozun progresyonunda önemli bir rol oynamaktadır. AMAÇ: Bu calısmada Hashimoto tiroiditli hastalarda RDW duzeyi arastırılmıstır. RDW'yi kullanarak hastalarda artmış kardiovasküler olay, artmış oksidatif stres ve enflamasyonu ek maliyet gerektirmeden taramak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Calısmaya 462 Hashimoto tiroiditli hasta ve yas- cinsiyet uyumlu 442 sağlıklı kisi olmak uzere 904 kisi alındı. Hastalara ait bütün veriler kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
İNTRODUCTİON: Hashimoto's thyroiditis is most often autoimmune disease which being characterized lymphocytic infiltration of thyroid tissue. It is the most common cause of hypothyroidism in areas without iodine deficiency. Hashimoto's thyroiditis progresses with low-grade systemic inflammation. Chronic inflammation plays an important role in the progression of atherosclerosis. AIM: In this study serumRDW levels were detected in patients with Hashimoto's thyroiditis. We aimed to scan Increased cardiovascular events in patients, increased oxidative stress and and inflammation at no additional cost with using RDW. MATERIALS AND METHODS: A total of 904 persons, 462 patients with Hashimoto's thyroiditis and 442 age and sex matched control cases were included in the study. All data about patients were recorded.